Szwecja: święto dynastii

Biała noc poślubna
Szwecja przygotowuje się do obchodów dwusetnej rocznicy panowania dynastii Bernadotte, potomków napoleońskiego marszałka. Większe zainteresowanie na świecie wzbudza jednak czerwcowy ślub następczyni tronu księżniczki Wiktorii.
Księżniczka Wiktoria z narzeczonym Danielem Westlingiem, 'prostym człowiekiem ludu'.
BEW

Księżniczka Wiktoria z narzeczonym Danielem Westlingiem, "prostym człowiekiem ludu".

Sztokholm zaprasza. Ponad 2 mln turystów, w tym setki tysięcy z zagranicy, uczestniczyć będzie w festiwalu miłości Stockholm Love 2010. Powodem do odwiedzenia stolicy Szwecji ma być oczekiwany od dawna ślub 33-letniej następczyni tronu księżniczki Wiktorii, która wychodzi za swego trenera gimnastyki, „prostego człowieka z ludu” 37-letniego Daniela Westlinga. Ślub wyznaczono na 19 czerwca, ale uroczystości weselne rozpoczną się już 6 czerwca, w dniu święta narodowego. W wakacje miał się też odbyć ślub drugiej królewskiej córki, Madeleine, ale z powodu romansów przyszłego pana młodego dwór odwołał w ostatnich dniach tę uroczystość. Przygody Madeleine od dawna karmiły bulwarową prasę, więc Szwedzi są do tego przyzwyczajeni. Teraz jednak ich uwaga bardziej skupia się na starszej Wiktorii, bo to ona zasiądzie w przyszłości na tronie. Nic więc nie powinno zakłócić uroczystości.

W programie Weselnego Karnawału są atrakcyjne koncerty, występy znanych artystów, potańcówki, spotkania w ogródkach piwnych, pokazy militarne i inne imprezy, które będą się odbywać również w nocy. Czerwcową noc trudno zresztą nazwać nocą, słońce chowa się bowiem w Sztokholmie za horyzontem tylko na parę godzin i to też niezbyt głęboko. Wszystkie imprezy uliczne – jak zapowiedziały władze miejskie – mają być bezpłatne. Z okazji ślubu zwrócono się do 30 najwybitniejszych poetów szwedzkich, żeby napisali wiersz miłosny w hołdzie dla księżniczki i pana młodego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną