Z wizytą u szwedzkiej pary królewskiej

Monarchia ludowa
Polacy dłużej żyli z królami niż bez nich. Dlatego z ciekawością udaliśmy się na zamek w Sztokholmie przed wizytą państwową Karola XVI Gustawa w Polsce: na wywiad z Ich Królewskimi Mościami.
Król Karol XVI Gustaw z królową Sylwią.
Ballesteros/EFE/Forum

Król Karol XVI Gustaw z królową Sylwią.

Pierwsze zaskoczenie: do wielkiego barokowego pałacu w centrum Sztokholmu – styl rzymski, 600 komnat – wchodzimy bez żadnej kontroli (choć na zwykły briefing z urzędnikiem prezydenta w Warszawie idzie się jak przez bramki na lotnisku). Szwecja jest bezpieczna i Królewskie Moście nie potrzebują prześwietlania dziennikarskich magnetofonów i kamer. Drugie: kraj bardzo egalitarny, bogaci się nie afiszują, miliardera nie można poznać po samochodzie ani ubraniu, jednak przepych monarchii – ogromny. Setki malowideł, waz, gobelinów, szafy z bursztynami i kością słoniową. Akurat szykowano na zamku wieczorny obiad: stół na 200 osób, a wykrochmalone serwety na królewskim nakryciu przygotowane w sposób tak misterny, że umieją płótno (inaczej niż dla gości) złożyć tylko trzy osoby w kraju.

Tomasz Jastrun, znawca Szwecji, pisał, że Polaka mile zaskoczy „brak wzdęć godnościowych u znanych Szwedów”. No, ale król to Majestat. Na wszelki więc wypadek poprosiłem o instrukcję Annikę Sönnerberg, która na co dzień w pałacu pracuje. Pokazała, jak się z królem sama wita: zwyczajnie, podaniem ręki, skłon głowy niewielki. W dyskusje na temat polskiego całowania dam w rękę nie chciała się wdawać, nawet głębsze pochylenie głowy i zamarkowanie pocałunku w powietrzu, nad dłonią – jak to czynił w Warszawie francuski ambasador-arystokrata d’Aboville – uznała za niemieszczące się w dworskim szwedzkim protokole.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną