Uczniowie podstawówek i gimnazjaliści mają to już za sobą. Teraz licealiści piszą maturę, też w formie testu. Ma sprawdzić, czego się nauczyli. A może to, czy nauczyli się biegle rozwiązywać testy.
Posłowie co miesiąc dostają z Kancelarii Sejmu 11 tys. 500 zł na utrzymanie swoich biur poselskich. Większość parlamentarzystów prowadzi jedno biuro, ale są i tacy, którzy na spółkę z innymi mają – jak Marek Suski – osiem filii. Niewykorzystane pieniądze wracają na konto Kancelarii.
Andrzej i Stefan Bratkowscy, autorzy książki „Gra o jutro”, o tym, co poszło nie tak przez ostatnie 20 lat i o naprawie Polski
Straszenie w polskiej polityce stało się elementem stałym i wszechobecnym. Cały problem w tym, że autentyczne zagrożenia mieszają się z groteską i fobiami. A rozmaite lęki krępują śmielsze wizje i pomysły.
Honor jako cnota podnoszony jest do wartości najwyższych. Ale często bywał używany i nadużywany do celów mało honorowych.
Katastrofa smoleńska tchnęła życie w „Gazetę Polską”. Mamy swoje pięć minut i nie zamierzamy ich zmarnować – mówi jej naczelny i nieformalny przywódca ruchu IV RP Tomasz Sakiewicz.
Minęły dwa lata od pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim. Codzienne życie ocalonych lokatorów podgląda służbowo kamerami nowy gospodarz. Miesiąc temu znów zadymiło.
Milion polskich emigrantów żyje z pracy poza granicami kraju. Z kolei setki firm zaczęły żyć z emigrantów i ich obsługi. Przejazdy, zakupy, przelewy, usługi – powstała cała branża, która ułatwia rodakom życie na obczyźnie.
W ubiegłym roku gaz łupkowy stanowił ok. 23 proc. zużycia, a według naszych prognoz, do 2035 r. jego udział wzrośnie do 45 proc. To jedna z rzadkich historii sukcesu w energetyce - mówi Michael Schaal.
Polacy dłużej żyli z królami niż bez nich. Dlatego z ciekawością udaliśmy się na zamek w Sztokholmie przed wizytą państwową Karola XVI Gustawa w Polsce: na wywiad z Ich Królewskimi Mościami.
Po raz czwarty w ciągu ostatnich siedmiu lat Kanadyjczycy wybrali parlament. Liberalną opozycję poprowadził do urn Michael Ignatieff, intelektualista i potomek rosyjskich arystokratów, z apetytem na stanowisko premiera.
Królewiec (a raczej cały obwód kaliningradzki) ze względu na niezwykłe położenie mieszkańcy nazywają żartem Stalina. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Rosji i Niemiec wybrali to miasto na pierwsze spotkanie nowego trójkąta.
Ekscesy obyczajowe premiera Berlusconiego zaprowadziły go przed sąd. Równocześnie na ławie oskarżonych zasiadła cała Italia jako bastion męskiego szowinizmu, w którym kobieta jest obywatelem drugiej kategorii, a jej ciało towarem.
Przedstawiamy nominacje, wraz z opiniami jurorów, do kolejnej edycji Nagród Historycznych Polityki.
Przymusowa prostytucja obozowa w czasie II wojny światowej to bolesna część kobiecego doświadczenia lagrowego, która w Polsce została całkowicie zapomniana i wyrugowana z dyskursu dotyczącego ofiar II wojny.
Był chemikiem, informatykiem i genetykiem. Z wojującego ateisty przemienił się w radykalnego chrześcijanina, który rozdał wszystko ubogim. Zanim popełnił samobójstwo, wyprowadził wzór będący dla teorii ewolucji tym, czym słynne E=mc2 dla fizyki.
Rozmowa z prof. Maciejem Żyliczem, biologiem, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, o tym, po co nam te reformy.
Film Herzoga w całej okazałości prezentuje wspaniałą, zapierającą dech zawartość jaskini.
Paranoja rodem z prozy Dicka zostaje wymieszana z zasadami gry komputerowej.
Oprócz kilku warszawskich kin wybrane pozycje obfitego programu zostaną powtórzone w 22 miastach w Polsce.
Jeżeli tę sztukę potraktuje się jako dramat realistyczny, to trudno nie zauważyć, że grzeszy ona trywialnością.
Próba odpowiedzi na pytanie, czy można żyć ponad stereotypami i historią.
W trzech nowelach podążamy śladem postaci, które los zetknął ze sobą.
Dziś nikt nie potrafiłby napisać takiej monumentalnej powieści.
Miłość Tiziana Terzaniego do Państwa Środka była głęboka, trudna i nieodwzajemniona.
Polecam wystawę laureatów słynnego fotograficznego konkursu.
To chyba najlepsza płyta Macieja Maleńczuka. Chapeau bas!
Album, wydany z myślą o zachodnich rynkach, jest kompilacją utworów wydanych wcześniej w Indonezji.
Najnowsza płyta muzyka, który jest członkiem zespołu Rogera Watersa.
Moda na tzw. zieloną architekturę zawojowała świat, dotarła też do Polski. Ale pod pięknym wspólnym szyldem kłębią się różne, niekiedy sprzeczne, wizje i interesy.
Czytałem ostatnio dodatek do POLITYKI pod znamiennym tytułem „Niezbędnik inteligenta”. Redakcja ma szczere chęci i wierzy w istnienie takiego dobrego, starego inteligenta.
Dustin Hoffman opowiada o statusie starego aktora, zmarnowanych szansach, graniu epizodów i celebryctwie
Europejska Nagroda Teatralna to, można powiedzieć, odpowiednik kinowego Oscara. W Petersburgu pokazano właśnie, co się na scenach nosi w tym sezonie.
Ostatnio ukazało się kilka książek o polskiej wersji kultury alternatywnej w okresie schyłkowego PRL. Jak się okazuje, bardzo ciekawe rzeczy działy się poza dwoma dominującymi obiegami – oficjalnym i opozycyjnym.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Markiem Złotek-Złotkiewiczem, wielkim mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polski, wolnomularzem i przedsiębiorcą, o mitach i faktach na temat polskiej masonerii.
W maju nawet największe leniuchy chętniej wybierają się na spacer. I dobrze, bo chodzić trzeba jak najwięcej – to marsz po zdrowie.
Półtora miliona małżeństw w Niemczech nie może doczekać się potomstwa. Zaś adoptowanie dziecka jest niezwykle trudne.
W świecie antycznym zarost na twarzy mógł wyrażać stan ducha, życiowe credo, a nawet sympatie polityczne. Co dzisiaj da się odczytać z brody?
Na początku kwietnia Jarosław Kaczyński stwierdził, że po wyborach Polską powinien rządzić gabinet fachowców i dał do zrozumienia, że raczej nie on byłby jego premierem. Na efekty nie trzeba było długo czekać – według ostatnich sondaży zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego znacząco wzrosło, umocniły się także notowania PiS.
Podczas szkolenia „Najpierw wytresuj kurczaka” kursant musi trenowany przez niego drób nauczyć dziobać w target. Takie doświadczenie bardzo się w życiu przydaje.