Rosja: Seksizm na szczytach władzy

Długie nogi Kremla
Feminizm brzmi w Rosji jak brzydkie słowo, a rola kobiet w polityce sprowadza się do wykonywania prac administracyjnych i rozbierania się podczas kampanii.
Jeden z happeningów kobiet stowarzyszonych w Armii Putina, które manifestacyjnie wspierają swego patrona.
SERGEI ILNITSKY/EPA/PAP

Jeden z happeningów kobiet stowarzyszonych w Armii Putina, które manifestacyjnie wspierają swego patrona.

Rosyjska konstytucja gwarantuje równość płci, mimo to polityka w Rosji jest niemal wyłącznie domeną mężczyzn. – Polityka na najwyższym szczeblu tradycyjnie opierała się na nieformalnych powiązaniach, załatwianiu spraw w wąskim kręgu zaufanych ludzi. W ZSRR robiło się to na polowaniu albo w saunie, nierzadko przy alkoholu – tłumaczy politolog Aleksiej Makarkin. We współczesnej Rosji jest więcej procedur, formalizmu. Narady odbywają się nie na daczy, ale w siedzibie rządu czy na Kremlu. – Ale kobieta ciągle nie jest postrzegana jako partner w stu procentach – dodaje.

Przed grudniowymi wyborami do Dumy politycy postanowili wykorzystać kobiety, by mężczyznom uatrakcyjniły politykę. Faktem jest, że pojawiają się nowe inicjatywy, jak np. armie Putina i Miedwiediewa, czyli tabuny młodych skąpo odzianych panienek, które próbują rozbudzać świadomość obywatelską, odwołując się do niższych instynktów. Tak więc żołnierki z Armii Putina dla premiera rozdzierają na sobie szaty albo w zmysłowych pozach myją samochody, naturalnie tylko rodzimej produkcji. Z kolei zwolenniczki Miedwiediewa zachęcają np. do rezygnacji z picia alkoholu w miejscach publicznych.

W 2018 r. kobieta będzie prezydentem Rosji – przekonują z kolei Otlicznice, czyli wzorowe uczennice. Nowa organizacja kobieca w szeregach partii władzy przekonuje, że jeśli za politykę wezmą się kobiety sukcesu, Rosja zmieni się nie do poznania.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną