Syryjska dynastia Asadów

Fasada Asadów
Chcieli być najbardziej nowoczesną z prezydenckich par Bliskiego Wschodu, dziś mają na rękach krew rebeliantów i cywili. W syryjskiej wojnie domowej Asma i Baszar Asadowie stali się zakładnikami własnego klanu.
Baszar i Asma mieszkają w zamożnej dzielnicy Damaszku.
Getty Images/Getty Images/FPM

Baszar i Asma mieszkają w zamożnej dzielnicy Damaszku.

Brat Maher (na fot. w pierwszym rzędzie w środku) morduje rebeliantów.
SIPA/EAST NEWS

Brat Maher (na fot. w pierwszym rzędzie w środku) morduje rebeliantów.

Kuzyn Rami Makhluf obraca pieniędzmi.
AP/EAST NEWS

Kuzyn Rami Makhluf obraca pieniędzmi.

Matka Anisa (na fot. pierwsza po lewej w pierwszym rzędzie) kieruje naradami klanu Asadów.
SIPA/EAST NEWS

Matka Anisa (na fot. pierwsza po lewej w pierwszym rzędzie) kieruje naradami klanu Asadów.

W końcu lutego Baszar Asad z żoną Asmą wchodzą do centrum syryjskiego radia i telewizji w Damaszku, by oddać swój głos w referendum konstytucyjnym. Dookoła gęsto od wiwatujących ludzi z komórkami, wszyscy próbują zrobić zdjęcie, co chwilę ktoś wyciąga rękę, by przywitać się z prezydentem. Para rządząca prezentuje się nienagannie: on w granatowym, świetnie skrojonym garniturze, ona w grafitowej sukience i czarnym płaszczyku do kolan, bez biżuterii i z delikatnym uśmiechem na twarzy. Po głosowaniu Baszar przystaje na chwilę, by wygłosić oświadczenie o potędze syryjskiej telewizji, która „zwycięża na ziemi i zwycięży w kosmosie”. Przed budynkiem morze głów, prezydent siada za kierownicą czarnej limuzyny, żona zajmuje miejsce w fotelu pasażera.

Tego samego dnia w całej Syrii ginie 65 osób. Na pacyfikowany od kilku tygodni Homs spadają pociski moździerzowe, w Daarze, kolebce rewolucji, rządowa artyleria dławi rebeliantów. Na froncie syryjskiej wojny domowej ten dzień nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w wojnie propagandowej reżim zdobywa punkt: publiczne pojawienie się żony Asada po raz kolejny ucina podsycane przez rebeliantów pogłoski o tym, że Asma uciekła z dziećmi do Londynu. Może i uciekła, ale teraz wróciła do Damaszku, by u boku męża pielęgnować pozory normalności. Bo choć w Syrii równo od roku trwa wojna domowa, a władze próbują utopić ją we krwi, Asadowie udają, że w kraju wszystko jest w najlepszym porządku.

Żona Asada urodziła się w Londynie i do dziś ma tam bezpieczną przystań. Tam mieszkają jej rodzice: ojciec kardiolog i matka emerytowana dyplomatka, oboje pochodzący z obleganego dziś Homsu. Do 25 roku życia Asma używała imienia Emma, uczęszczała do najlepszych londyńskich szkół, ukończyła studia z informatyki i literatury francuskiej, pracowała w banku JPMorgan w dziale fuzji i przejęć. Baszar przyjechał do Londynu na początku lat 90., by zrobić specjalizację z okulistyki. Przez lata utrzymywali związek nie tylko na odległość, ale i w tajemnicy. W 1994 r. młody Asad musiał wrócić do Damaszku po śmierci brata Basela i zająć jego miejsce u boku ojca Hafeza. Po jego śmierci w 2000 r. zastąpił go na stanowisku prezydenta Syrii.

Rodzina prawdopodobnie nie akceptowała związku Asmy i Baszara, bo para pobrała się dopiero po śmierci Hafeza. Do dziś żona prezydenta nie ma lekkiego życia z teściową Anisą i bratową Buszrą. Obie panie od lat dają jej odczuć, że do klanu Asadów pasuje jak pięść do nosa. Nie tylko, że nie jest alawitką, jak elita rządząca i blisko 10 proc. syryjskiego społeczeństwa, ale jeszcze pochodzi z rodziny sunnitów, którzy alawitów uważają za niewiernych. W dodatku Asma przez lata mieszkała na Zachodzie.

Buszra miała nawet zabronić oficjalnej prasie nazywania Asmy Pierwszą Damą, ponieważ według niej tytuł ten przysługuje wyłącznie nestorce rodu, czyli jej matce Anisie. Krążą plotki o tym, że napięte stosunki rodzinne doprowadziły Asmę do załamania nerwowego. Jej samopoczucia nie poprawia też fakt, że jej na pozór łagodny mąż okazał się bezwzględnym satrapą, masakrującym własną ludność.

Nielubiana w pałacu Pierwsza Dama była jednak przez lata ulubienicą mediów, które widziały w niej Dianę Bliskiego Wschodu, zachwycały się jej skromnością, naturalnością, biegłą znajomością czterech języków i wyrafinowanym stylem ubierania się. Obecność Asmy u boku Baszara łagodziła wizerunek twardego bliskowschodniego dyktatora. Nawet Nicolas Sarkozy, dziś jeden z największych krytyków Asada, miał powiedzieć o prezydencie Syrii, że nie może być do końca zły, skoro ma taką żonę jak Asma. Syryjską parę prezydencką przez lata podejmowano na królewskich dworach w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, Baszar był też gościem honorowym francuskiego prezydenta podczas dnia niepodległości.

Asad zdaje sobie sprawę z tego, że nic nie ociepla jego wizerunku za granicą tak jak żona, i wie, jak to maksymalnie wykorzystać. Według informacji waszyngtońskiej gazety „The Hill” w listopadzie 2010 r. syryjski reżim zawarł z firmą piarowską Brown Lloyd James umowę na opublikowanie sylwetki Asmy w jednym z prestiżowych pism o modzie. Artykuł ukazał się rok temu w amerykańskim „Vogue’u” na kilka tygodni przez wybuchem syryjskiej rewolty. Po fali krytyki innych mediów tekst zniknął ze strony internetowej magazynu i dziś jest dostępny tylko w oficjalnym serwisie prezydenta. Zdjęcie Asmy na tle panoramy Damaszku i zachodzącego słońca oraz tytuł „Róża pustyni” zapowiada opowieść o sielskim życiu, jakie wiedzie prezydencka para.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną