Los europejskich bankrutów

Grzesznicy i asceci
Grecja zbankrutowała, Portugalia stoi na krawędzi, Irlandia wychodzi na prostą. Co słychać u europejskich bankrutów i dlaczego najciężej dotknięta przez kryzys Islandia już kwitnie?
W Portugalii na razie strach przeważa nad nadzieją.
Jose Manuel Ribeiro/Reuters/Forum

W Portugalii na razie strach przeważa nad nadzieją.

Dług Grecji sięgnie w przyszłym roku 168 proc. PKB.
John Kolesidis/Reuters/Forum

Dług Grecji sięgnie w przyszłym roku 168 proc. PKB.

Irlandczycy byli gotowi do wyrzeczeń i wzięcia odpowiedzialności, i to procentuje.
Cathal McNaughton/Reuters/Forum

Irlandczycy byli gotowi do wyrzeczeń i wzięcia odpowiedzialności, i to procentuje.

Islandia poradziła sobie z długiem i myśli o unii walutowej z Kanadą.
Bob Strong/Reuters/Forum

Islandia poradziła sobie z długiem i myśli o unii walutowej z Kanadą.

Nie skusili się na złote kielichy, zabrali tylko serce. Skrzynia z relikwią św. Wawrzyńca wisiała w żelaznej klatce, więc złodzieje musieli użyć piły – przypuszczalnie dali się zamknąć na noc w dublińskiej katedrze, po czym wyszli niepostrzeżenie z pierwszymi zwiedzającymi. Serce XII-wiecznego świętego to najcenniejsza relikwia Dublina – św. Wawrzyniec jest patronem tamtejszej archidiecezji. Co ciekawe, to już trzecia kradzież irlandzkich relikwii w ciągu pół roku – z opactwa pod Limerickiem skradziono drzazgi z krzyża pańskiego, a z innego dublińskiego kościoła próbowano wynieść szczękę św. Brygidy. Złodzieje uciekli z pustym relikwiarzem, bowiem uzębienie patronki Irlandii było akurat w czyszczeniu.

Przejaw kryzysu w świecie przestępczym czy może znak nowej pobożności? W końcu św. Wawrzyniec z Dublina był słynnym ascetą – w dzieciństwie spędził dwa lata w lochu o chlebie i wodzie, jako duchowny chodził we włosiennicy, odmawiał sobie wygód i często pościł. Mógłby być patronem austerity, kultu cięć i wyrzeczeń, w którym od dwóch lat żyją Irlandczycy, ale też Portugalczycy i Grecy. Z trzech krajów, które zgrzeszyły rozrzutnością, a po upadku musiały przyjąć jałmużnę od reszty strefy euro, każdy jest dziś na innym etapie pokuty: Grecja została właśnie strącona do piekieł, Portugalia czeka na rozgrzeszenie, a Irlandia weszła na drogę odkupienia. Co poza tym słychać u europejskich bankrutów i dlaczego wieści z czyśćca są tak różne?

Wielkie greckie bankructwo

W Grecji też doszło ostatnio do zuchwałych kradzieży. Pod koniec lutego uzbrojony gang napadł na muzeum w starożytnej Olimpii i zrabował 77 zabytków związanych z pierwszymi igrzyskami. Niewiele wcześniej w Atenach złodzieje weszli do galerii narodowej i wynieśli jedyny w greckich zbiorach obraz Picassa – w obu przypadkach strażnicy nie mieli szans, bowiem wskutek cięć budżetowych muzea były prawie niechronione. Ale nawet tak desperackie oszczędności nie zdołały oddalić tego, co od dawna było nieuniknione – 8 marca Republika Grecka weszła w stan uporządkowanego bankructwa. Od 60 lat żaden zachodni rząd nie wystawił do wiatru swoich wierzycieli, nigdy w dziejach żadne państwo nie zbankrutowało na tak wielką kwotę.

Ponad 100 mld euro – tyle stracili prywatni wierzyciele, którzy 8 marca zgodzili się wymienić stare greckie obligacje na nowe, warte o połowę mniej papiery rządowe. Wymiana była niby dobrowolna, ale wierzyciele mieli tak naprawdę nóż na gardle – rząd w Atenach zagroził opornym, że nie odda im nawet połowy. Obyło się bez szturmu na bankomaty, zamieszek na ulicach i wstrząsu na rynkach finansowych – tego nie życzyli sobie przywódcy strefy euro w obawie, że upadek w stylu argentyńskim pociągnie inne kraje, a może i całą unię walutową. Nie było scen rodem z Buenos Aires, co nie zmienia faktu, że greckie bankructwo jest większe niż argentyńskie z 2002 r. I wbrew powszechnej uldze, jaka po nim zagościła, nie kończy kłopotów finansowych Grecji.

Grecja złupiła wierzycieli prywatnych, by dostać więcej pieniędzy od wierzycieli państwowych – oddłużenie było warunkiem wypłaty drugiego pakietu ratunkowego. Ateny dostały już pierwszą transzę pieniędzy, ale z kolejnymi będzie coraz trudniej, bowiem warunki i cele programu naprawczego są nierealistyczne. Dalsze cięcia pogłębią tylko pięcioletnią recesję, a bez wzrostu Grecja nie sprowadzi swojego długu do rozsądnego poziomu. Marcowe bankructwo ścięło zadłużenie o jedną trzecią, ale pozostaje 250 mld euro, które nadal trzeba obsługiwać. Dziś idą na to środki z pakietów ratunkowych, ale te starczą tylko do 2015 r., kiedy Ateny powinny wrócić na rynek obligacji. Już dziś wiadomo, że nie wrócą.

Dlatego w Brukseli mówi się już o trzecim pakiecie, choć ten drugi nie został jeszcze w całości wypłacony. I może nigdy nie trafić do Aten, bowiem wypłata zależy od wyniku wiosennych wyborów parlamentarnych. Zwycięzcy dostaną pieniądze, jeśli zgodzą się dalej ciąć i reformować, a to wcale nie jest pewne. Lider opozycji Antonis Samaras podpisał się wprawdzie pod planem naprawczym, ale po wyborach nastroje społeczne mogą przeważyć nad polityczną kalkulacją. 21 proc. Greków jest bez pracy, gospodarka skurczyła się w pięć lat o 15 proc., a dług sięgnie w przyszłym roku 168 proc. PKB. To ostatnie może skłonić Samarasa do ogłoszenia całkowitego bankructwa – nawet za cenę utraty reszty pakietu i wyproszenia ze strefy euro.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną