MSW "prostuje" dokument BBC

Pejzaż przed bitwą
Zabolało? To trzeba walczyć z rasizmem na stadionach. A nie tylko opowiadać, że się walczy. I zamiast tego wysyłać oświadczenie MSW do BBC.

Reportaż BBC z Polski i Ukrainy u progu Euro mówi prawdę. Nie ma czego prostować. Prostować można błędnie podane informacje. Dokument brytyjski maluje pejzaż przed futbolową bitwą narodów. Z opiniami można polemizować, lecz chyba nikt nie zaprzeczy, że to wszystko działo się na stadionach polskich i ukraińskich. W dzisiejszym elektronicznym świecie prawdy nie da się ukryć.

Oczywiście nie jest to raport naukowy, socjologiczny, tylko opowieść autorów, co zobaczyli i usłyszeli w Polsce i Ukrainie. Naturalnie przykra dla naszego samo wizerunku, tak jak przykre dla wizerunku Brytyjczyków były w latach 80. i później dokumenty o kibolach w Anglii.

Ten reportaż nawet o tym wspomina. Oczywiście można by o brytokibolach dłużej i gorzej, lecz w Anglii coś z tym w końcu zrobiono. Wykorzeniono w znacznym stopniu chuligaństwo stadionowe. Co nie znaczy, że raz na zawsze.

Pewno, że były kapitan brytyjskiej drużyny jedzie pa bandzie, kiedy ostrzega, że kibice brytyjscy niech lepiej zostaną w domu, bo z Europy wschodniej mogą wrócić w trumnie. Z pewnością zamknięcie filmu taką puentą może mieć złe skutki gospodarcze dla Euro w obu krajach. Na miejscu brytyjskich redaktorów tak bym dokumentu nie kończył. Tyle że program Panorama to program flagowy BBC, robiony od dziesiątków lat przez wytrawnych autorów. Chyba skalkulowali ryzyko.

Nie pocieszałbym się, że Ukraina w tym filmie wypada jeszcze gorzej. Że oficer ukraińskiej policji może bezczelnie wciskać Brytyjczykom, że ukraińscy kibice nie hajlują, tylko pokazują przeciwnika.

Jasne, że neonaziści na stadionach to ułamek widowni. Ale dobrze zorganizowany. Reszta choć znacznie liczniejsza jest bezkształtną masą. Dlatego trzeba mieć tych zadymiarzy na oku – przed, w trakcie i po meczu. Czy władze i służby są zdolne zapanować nad nimi?

Mam nadzieję, że szum wokół dokumentu postawi na alarm nie mało profesjonalne biuro prasowe resortu Jacka Cichockiego, lecz ludzi odpowiedzialnych w obu naszych krajach za bezpieczny przebieg Euro.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną