Komu przeszkadzają muzułmanie w Izbie Lordów

Lordowie Allaha
W brytyjskiej Izbie Lordów zasiada troje znanych muzułmanów z tytułami szlacheckimi. 1700 meczetów stojących w kraju to wciąż niewiele, ale dla niektórych Brytyjczyków już za dużo.
Trzy główne partie mają w Izbie Lordów wpływowych polityków wyznających islam.
Ian JonesIan Jones/BEW

Trzy główne partie mają w Izbie Lordów wpływowych polityków wyznających islam.

Baronessa Sajeda Warsi broni obecności religii w życiu publicznym, ale przestrzega przed ekstremistami.
NARINDER NANU/AFP/EAST NEWS

Baronessa Sajeda Warsi broni obecności religii w życiu publicznym, ale przestrzega przed ekstremistami.

Muzułmańscy imigranci są ambitni: uczą się, pracują, podnoszą kwalifikacje. Przynajmniej w pokoleniu urodzonym w latach 60., w którym co najmniej jedna trzecia zasiliła klasę średnią i kadrę menedżerską. Na fot. meczet we wschodnim Londynie.
diamond geezer/Flickr CC by 2.0

Muzułmańscy imigranci są ambitni: uczą się, pracują, podnoszą kwalifikacje. Przynajmniej w pokoleniu urodzonym w latach 60., w którym co najmniej jedna trzecia zasiliła klasę średnią i kadrę menedżerską. Na fot. meczet we wschodnim Londynie.

Ojciec najbardziej dziś znanej muzułmanki w brytyjskiej polityce przybył na Wyspy z Pakistanu z dwoma funtami w kieszeni. Imał się różnych prostych zawodów, pracował głównie jako kierowca. W końcu założył firmę produkującą łóżka i zarobił swój pierwszy milion. Wykształcił wszystkie córki (pięć). Jedna z nich, Sajeda Warsi, to właśnie najbardziej znana brytyjska parlamentarzystka. Sympatyczką Partii Konserwatywnej stała się pod wpływem sukcesu ojca. Safdar Husain uczył córki tak: pracuj ciężko, zdobądź wykształcenie, interesuj się sprawami publicznymi, bądź patriotką państwa brytyjskiego, w którym tacy jak ty mogą robić kariery. Dzięki temu, nie wyrzekając się swych korzeni, będziesz miała dobre życie w Anglii. Rzeczywiście. Skończyła prawo, ostatecznie wylądowała w polityce.

Polityka brytyjska jest podobnie brutalna jak polska i dopiero od czasów lady Thatcher mniej mizoginiczna. Polityczny konserwatyzm brytyjski jest jednak otwarty: jeśli masz zdolności przywódcze, pomożemy ci się przebić. Konserwatyści zdobyli się na coś, co się nie śniło brytyjskim socjalistom, tak przecież postępowym społecznie. Doprowadzili do powstania w 1979 r. pierwszego rządu brytyjskiego z kobietą jako premierem. Furtki do polityki dla zdolnych kobiet nigdy już po Thatcher nie zatrzasnęli. Sajeda Warsi doszła do prestiżowych funkcji w Partii Konserwatywnej: od 2010 r. jest współprzewodniczącą torysów. Trzy lata wcześniej królowa nadała jej tytuł baronessy, najniższy wśród szlacheckich i bez prawa dziedziczenia, ale i tak wyglądany z utęsknieniem przez wielu na Wyspach.

Ma cięty język i twardą skórę. W 2009 r. nie wahała się wystąpić w programie BBC z liderem skrajnej prawicy, gdy jego partia osiągnęła niezwykły wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ale nie wahała się też oskarżyć o rasizm brytyjskich muzułmanów pakistańskiego pochodzenia, wykorzystujących seksualnie młode białoskóre dziewczęta. Kiedy rok później konserwatyści pod wodzą Davida Camerona wygrali z lewicą, nowy premier zaprosił baronessę do rządu. Warsi to pierwsza muzułmanka minister (bez teki) w historii Zjednoczonego Królestwa. Po dwóch latach ma słabe cenzurki, ale nie daje o sobie zapomnieć – przede wszystkim w debacie publicznej o rasizmie i wielokulturowości. Jedni muzułmanie brytyjscy widzą w niej dżihadystkę, drudzy pachołka syjonizmu, czyli jest w centrum uwagi.

Kłopot z wizerunkiem

Trzy główne partie mają w Izbie Lordów wpływowych polityków wyznających islam. Oczywiście przede wszystkim po to, by zademonstrować swą otwartość. Odpowiednikiem Warsi w partii Liberalnych Demokratów – to mniejszy partner konserwatystów w obecnym rządzie koalicyjnym Davida Camerona – jest znacznie od niej starsza i urodzona jeszcze w Pakistanie Kiszwer Falkner, również baronessa. W Partii Pracy najbardziej znanym muzułmaninem jest baron Ahmed. Nazir Ahmed, urodzony w 1958 r. w Pakistanie, już przeszedł do brytyjskiej historii politycznej. W 1998 r. został pierwszym wyznawcą islamu z tytułem lordowskim. Do Partii Pracy wstąpił jako osiemnastolatek, gdy handlował jeszcze na targu rybami.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną