Świat

Czerwoni pomarańczowi

HOLANDIA: eurosceptycy górą

Emile Roemer, charyzmatyczny lider Partii Socjalistycznej jest faworytem eurosceptycznego elektoratu. Emile Roemer, charyzmatyczny lider Partii Socjalistycznej jest faworytem eurosceptycznego elektoratu. PHIL NIJHUIS/EPA / PAP
Holendrzy wybierają nowy parlament. Najwięcej głosów zgarną eurosceptycy, którzy nie chcą ratować strefy euro. Wśród nich prym wiodą postkomuniści pod wodzą Emile’a Roemera.
Stary gimbus komunistów w drodze do „starej, dobrej Holandii”, w której każdy będzie miał prawo zapalić skręta z marihuaną.MARCEL VAN HOORN/EPA/PAP Stary gimbus komunistów w drodze do „starej, dobrej Holandii”, w której każdy będzie miał prawo zapalić skręta z marihuaną.

W krainie wolnych konopi nastała prohibicja. Półtora miliona Niemców, Belgów i Francuzów, którzy co roku kupowali marihuanę w przygranicznych regionach Holandii, musi jeździć po nią w głąb kraju. A i to wkrótce się skończy: w styczniu zakaz sprzedawania trawki obcokrajowcom wejdzie w życie w Amsterdamie. – Byłem ostatnio w Maastricht, a tam, jak w Nowym Jorku w latach 80. Co dziesięć metrów stoi diler i proponuje zioło!

Polityka 36.2012 (2873) z dnia 05.09.2012; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Czerwoni pomarańczowi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021