„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Karuzela z obiecankami

Berlusconi znów na scenie?

Kukły kanclerz Angeli Merkel i premiera Mario Montiego podczas antyrządowych demontracji w Rzymie. Monti przedstawiany jest jako sługus Unii. Kukły kanclerz Angeli Merkel i premiera Mario Montiego podczas antyrządowych demontracji w Rzymie. Monti przedstawiany jest jako sługus Unii. Giorgio Cosulich/Getty Images / FPM
Za Spiżową Bramą szykują konklawe, a Włosi idą do urn. Do walki o władzę znów stają ci sami od 20 lat rywale: potężna partia lewicy i Silvio Berlusconi, któremu abdykacja papieża może mocno pokrzyżować szyki.
A tak powrót Berlusconiego widzą Niemcy - parada karnawałowa w Dusseldorfie.Ina Fassbender/Reuters/Forum A tak powrót Berlusconiego widzą Niemcy - parada karnawałowa w Dusseldorfie.

Ponad rok temu przez Italię przetoczyło się polityczne tsunami. Silvio Berlusconi zrezygnował z funkcji premiera, co uradowani Włosi przyjęli śpiewem i tańcami na ulicach. Strzelały szampany, a władzę przejął prezydencki nominat prof. Mario Monti, natychmiast okrzyknięty zbawcą narodu. Ba! Amerykański tygodnik „Time” pytał wówczas z okładki: „Czy ten człowiek może zbawić Europę?”. W najważniejszych stolicach szefa włoskiego rządu przyjmowano z szerokim uśmiechem i niespotykaną dotąd rewerencją.

Polityka 08.2013 (2896) z dnia 19.02.2013; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Karuzela z obiecankami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021