Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sto lat aktywności

Praca: co ma robić senior

materiały prasowe
Nie starość zabija, tylko bezczynność. Emerycie, zapomnij o trzecim wieku, przed tobą drugie życie!

Żyjemy w czasach, które niosą ze sobą mniejsze niż kiedykolwiek prawdopodobieństwo, że powali nas jakaś przypadkowa infekcja. W czasach, w których można wyleczyć nawet poważne schorzenia. Umysły ludzi w podeszłym wieku słabną, sił zaczyna brakować, ale ciało nie daje za wygraną. Trwać, rozmyślając nad utratą sił i własnego ja – to niewesołe perspektywy. Nic więc dziwnego, że starzy ludzie albo budzą lęk, albo traktuje się ich z mieszaniną protekcjonalnego współczucia i odrazy. O starzejącej się ludności mówi się w tonie pesymistycznym, podkreślając koszty, zniedołężnienie, „ciężar”.

A przecież połowa ludzi, którzy kiedykolwiek dożyli 65 lat, żyje właśnie dzisiaj. To niezwykła zmiana w obrazie społeczeństwa. Co więcej, ogólnie biorąc, współcześni seniorzy są sprawniejsi i zdrowsi niż kiedykolwiek wcześniej. Piłkarski trener sir Alex Ferguson dominuje w Premier League, mając 71 lat. Inwestor giełdowy Warren Buffett ma 82 lata i przechytrzać giełdy, sypiąc przy tym dowcipami. 77-letnia autorka książek kucharskich Mary Betty wprawia w zachwyt piekarzy i uczy, jak uniknąć wilgotnego spodu w cieście, a w tweetach 81-letniego Ruperta Murdocha poszukuje się wskazówek dotyczących strategii jego korporacji. Królowa Elżbieta II wygrała plebiscyt na najbardziej wpływową kobietę na Wyspach, mając 86 lat.

Nowy sukces „Argo”

Emerytury to pamiątka po czasach, gdy ludzie żyli niezbyt długo po zaprzestaniu aktywności zawodowej. Pomysł, że powinniśmy teraz niecierpliwie wyczekiwać 30 lub 40 „złotych lat”, jest absurdem. Spacery plażą w towarzystwie siwowłosego partnera, obrazek żywcem wyjęty z reklamy ubezpieczeń, mają niewiele wspólnego z planami życiowymi.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną