Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Pracowity jak Polak

Jak nas widzą Niemcy

Jakie skojarzenia przychodzą Niemcom do głowy, gdy słyszą słowa "Polska" lub "Polacy"? Odpowiedzi dostarczyły opublikowane właśnie badania, przeprowadzone na zlecenie warszawskiego Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna.

„Polnische Wirtschaft“ - negatywny stereotyp dotyczący oceny polskiego gospodarowania traci swoje ironiczne zabarwienie i oznacza dla ankietowanych Niemców (reprezentatywna grupa licząca ponad tysiąc osób) gospodarkę ekonomicznego wzrostu, a nie rozgardiasz. Socjolodzy z renomowanego instytutu badań opinii publicznej TNS EMNID z Bielefeld stwierdzili ponadto, że słowo „Polacy“ kojarzy się Niemcom (40 proc. wskazań) z pracą wykonywaną rzetelnie i ze znawstwem. I jest to tendencja niezmienna od lat, podkreślają badacze.

A jednak coś się zmieniło! Pracujących w Niemczech rodaków otacza inna atmosfera. Od dwóch lat niemiecki rynek pracy stoi dla nich otworem - pracują więc legalnie, konkurując niższymi cenami i nie oglądając się na 8-godzinny dzień pracy. Zakładają firmy, głównie rzemieślnicze, wynajmują mieszkania, a gdy uznają, że ich finansowa sytuacja na to już pozwala, sprowadzają żony i dzieci, uważając przy tym, że jest to mniej kłopotliwe niż przeprowadzka z polskiej prowincji do Warszawy! Niezmiennie dobrą opinią cieszą się Polki opiekujące się niemieckimi seniorami, cenione za oddanie, uczciwość i serdeczny stosunek do podopiecznych. I one nie są zdane na pracę „na czarno“, zaś w niektórych domach traktowane są na zasadach kolejnego członka rodziny.

Nie dziwią więc wyniki badań EMNID-u, z których wynika, że niemal 80 proc. Niemców najchętniej widziałoby Polaka jako współpracownika, 77 proc. jako sąsiada i zaledwie o trzy procent mniej jako osobę zamieszkałą w Niemczech na stałe. Znormalniało, choć nadal znaczny odsetek skojarzeń ze słowem „Polacy“ (ponad 14 proc) dotyczy przestępczości. „Jedź do Polski, twoje auto już tam jest“ – to powiedzenie nadal jest w obiegu, ale zapewne nie przyświeca Niemcom planującym wyjazd do naszego kraju: po 1989 roku co czwarty z nich odwiedził Polskę. Kojarzy się ona mieszkańcom Bundesrepubliki z państwem, w którym panuje korupcja (50 proc. wskazań) i biurokracja (30 proc. ankietowanych). Jednocześnie 40 proc. Niemcow - więcej niż w poprzednich latach - uważa, że polska gospodarka rozwija się dobrze. Z daleka lepiej widać?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną