Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

„Biała Wdowa” stoi za zamachem w Nairobi?

Kadr z akcji odbicia zakładników przetrzymywanych w centrum handlowym w Nairobi od soboty, 21 września. Kadr z akcji odbicia zakładników przetrzymywanych w centrum handlowym w Nairobi od soboty, 21 września. StarSuperVideos / Youtube
Wśród zamachowców na centrum handlowe Westgate jest podobno biała kobieta. Brytyjskie media twierdzą, że jest nią 29-letnia Samantha Lewthwaite, żona zamachowcy-samobójcy z londyńskiego metra w 2005 r. Ma być kluczową postacią w trwającym od soboty ataku.

Według „The Mirror” Lewthwaite (nosi też przydomek „Biała Wdowa”) jest jedną z ważnych postaci w Al Szabab, skrajnie islamskim ugrupowaniu powiązanym z Al Kaidą, które wzięło odpowiedzialność za atak w Nairobi.

Lewthwaite jest córką brytyjskiego żołnierza i żoną jednego z zamachowców w londyńskim metrze 7 lipca 2005 r., gdzie zginęło 56 osób. Mąż Lewthwaite, pochodzący z Jamajki Germaine Lindsay zdetonował bombę na linii Piccadilly w pobliżu stacji King's Cross. Był jednym z czterech zamachowców, a w wyniku tej detonacji zginęło 26 osób, w tym on sam (to najwięcej ofiar z całego ataku). Według mediów Lewthwaite miała „czuć odrazę” z powodu tego, co zrobił jej mąż, ale dziś uważa się, że to ona mogła być mózgiem całej operacji.

„Biała Wdowa” – według „The Mirror” planowała później przeprowadzenie ze swoim kompanem Jermaine Grantem kolejnego zamachu, w którym miało zginąć setki brytyjskich turystów w Mombasie. Kilka dni przed zamachem, policja dokonała nalotu na dom, w którym znaleziono materiały służące do produkcji bomby. Lewthwaite udało się uciec, ale jej partner czeka na proces.

Według innych źródeł w przygotowaniu zamachu miał też brać udział drugi mąż Lewthwaite - Habib Saleh Ghani. Grant miał zeznać, że to Lewthwaite była „szefową”. „Biała Wdowa” ma być jedną z kluczowych postaci w Al-Szabab. Za planowanie zamachu jest poszukiwana przez kenijską policję.

Szefowa kenijskiej dyplomacji Amina Mohamed poinformowała, że wśród zamachowców była obywatelka brytyjska, jednak nie podała jej tożsamości. Z kolei Al Szabab "kategorycznie zaprzeczyła", by w ataku na centrum handlowe brała udział jakakolwiek kobieta. Jednak kilka dni później brytyjskie media podały, że "Biała Wdowa" prawdopodobnie wzięła udział w zamachu, a potem wymknęła się z obławy, udając ofiarę. Według ich informacji kobieta miała wynajmować jedno ze stoisk w centrum handlowym.

W zamachu na centrum handlowe w Nairobi według danych z poniedziałku zginęło już 68 osób, 175 zostało rannych, a 49 osób uważa się za zaginione.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną