Świat

Druga wojna krymska

W co gra Putin?

Pokazowy desant rosyjskich sił morskich. Pokazowy desant rosyjskich sił morskich. Yuri Maltsev/Reuters / Forum
W interesie Rosji nie jest szybkie przejęcie Krymu. Stawką gry o Krym jest przyszłość Ukrainy. To także Putina gra o tron.
Parada rosyjskich nurków w dniu Marynarki Wojennej w Sewastopolu na Krymie.Stringer/Reuters/Forum Parada rosyjskich nurków w dniu Marynarki Wojennej w Sewastopolu na Krymie.

Krym na Zachodzie przywołuje złe wspomnienia. Wojna, która rozegrała się na tym pustynnym półwyspie w latach 50. XIX w., bardzo głęboko wryła się w świadomość narodową Francuzów i Brytyjczyków, szczególnie że był to pierwszy sfotografowany konflikt w historii. Dlatego dziś zachodnia Europa prześciga się w chwytliwych, historycznych porównaniach.

Podobieństw jest zaskakująco dużo. Krym był kiedyś we władaniu słabego państwa, wtedy imperium osmańskiego, dziś porewolucyjnej Ukrainy.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Temat tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Druga wojna krymska"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021