Świat

Bandera, zombie i Zakerzonie

Czy na Ukrainie są faszyści?

Bojownik z Prawego sektora na barykadzie w Kijowie. Bojownik z Prawego sektora na barykadzie w Kijowie. Baz Ratner/Reuters / Forum
Ziemowit Szczerek poszukuje faszystów na Ukrainie zachodniej.
Jednym z filarów Majdanu, który – było nie było – powstał w odpowiedzi na odrzucenie stowarzyszenia z Unią, jest Prawy Sektor, mocno probanderowski.EAST NEWS Jednym z filarów Majdanu, który – było nie było – powstał w odpowiedzi na odrzucenie stowarzyszenia z Unią, jest Prawy Sektor, mocno probanderowski.

Siedzieliśmy w knajpie w Kijowie, ja i dwóch ukraińskich znajomych, Kostia i Wiktor, i gadaliśmy sobie przy piwie. – Mój dziadek walczył z UPA – powiedziałem.

– No, cóż poradzić – odpowiedział Kostia. – Takie czasy były.

– Co się dziwisz – powiedział Wiktor. – Wiesz, co się działo na Wołyniu? Nasi mordowali Polaków siekierami. Oni, co prawda, też święci nie byli, zabijali i Ukraińców.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Temat Tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Bandera, zombie i Zakerzonie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019