Świat

Tęsknota za twardą ręką

Prof. R. Markowski o sukcesie Viktora Orbána

Viktor Orban w dniu swych drugich zwycięskich wyborów. Viktor Orban w dniu swych drugich zwycięskich wyborów. Attila Kisebenedek/AFP / EAST NEWS
Prof. Radosław Markowski o tym, dlaczego Viktor Orbán tak się podoba Węgrom, czy polska prawica może u nas zaprowadzić takie porządki jak Fidesz na Węgrzech i o kłopotach z demokracją w czasie kryzysowego zamętu.
Polscy stronnicy węgierskiego rządu, biorący udział w pochodzie podczas oficjalnego uczczenia rewolucji 1848 – 1849 r.Ferenc Isza/AFP/EAST NEWS Polscy stronnicy węgierskiego rządu, biorący udział w pochodzie podczas oficjalnego uczczenia rewolucji 1848 – 1849 r.

Jacek Żakowski: – Czy Węgrzy zwariowali?
Prof. Radosław Markowski: – Nie.

To co im się stało?
Ich przypadek jest specyficzny ze względu na historię. Po pierwszej wojnie światowej stracili 2/3 terytorium i 1/3 ludności etnicznie węgierskiej.

Kolejny fatalny skutek traktatów kończących pierwszą wojnę. Krzywda Austrii stworzyła Hitlera. Krzywda Niemiec – nazizm. Krzywda sklejonych w Jugosławię południowych Słowian – wojny bałkańskie.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Rozmowy Żakowskiego; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęsknota za twardą ręką"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021