Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zespół Junckera

Zobacz, kim są członkowie nowego „rządu Unii Europejskiej”

19 mężczyzn, 9 kobiet. 9 byłych premierów, 19 byłych ministrów. Średnia wieku: 49. Najmłodszą w składzie Komisji Europejskiej jest Włoszka Federica Mogherini (41, polityka zagraniczna). Najstarszym: Hiszpan Miguel Arias Cañete (61, klimat i ochrona środowiska). Kim są nowi członkowie KE? Oto komplet sylwetek.

„Jestem skromnym facetem” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli nowy szef KE Jean-Claude Juncker. „Nie będę dyktatorem. Będę koordynatorem” – dodał. Wiceprzewodniczący KE będą pośrednikami między nim a pozostałymi komisarzami. Zastępcy szefa KE będą musieli zaakceptować punkt widzenia zaproponowany przez konkretnego komisarza, by znalazł się on na posiedzeniu obrad kolegium komisarzy. Państwa członkowskie UE nie mają własnych tek w Komisji Europejskiej, a komisarze nie są wykonawcami poleceń rządów.

Zespół JunckeraForum/PolitykaZespół Junckera

Jak wygląda nowa Komisja, którą będzie nadzorował?

Pełny rozdział tek pomiędzy kraje:

Przewodniczący

Luksemburg: (1) Jean-Claude Juncker

W latach 1995–2013 premier Luksemburga z ramienia Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV). Pełnił też funkcję ministra pracy (1984–1995) i ministra finansów (1989–2009), a w latach 1989–1995 łączył oba stanowiska. Przez osiem lat przewodniczył też eurogrupie złożonej z ministrów finansów państw Unii. Był Spitzenkandidatem Europejskiej Partii Ludowej w wyborach europejskich. 15 lipca Parlament Europejski zaakceptował jego kandydaturę na nowego szefa KE.

Jean-Claude JunckerForumJean-Claude Juncker

Wiceprzewodniczący

Włochy: (2) Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa

Minister spraw zagranicznych od lutego 2014 r. w rządzie Matteo Renziego. Związana z Partią Demokratyczną: w departamencie spraw zagranicznych tego ugrupowania odpowiadała za kwestie związane z Irakiem, Afganistanem i Bliskim Wschodem.

Federica MogheriniFlickr CC by 2.0Federica Mogherini

Holandia: (3) Frans Timmermans, regulacje, stosunki międzyinstytucjonalne, praworządność i prawa podstawowe

Minister spraw zagranicznych od 2012 r. W latach 90. związał się z socjaldemokratyczną Partią Pracy. Ma za sobą wszystkie szczeble kariery dyplomatycznej: od stanowiska urzędnika MSZ, przez sekretarza ambasady, po szefa resortu dyplomacji. Wymieniano go jako jednego z kandydatów do stanowiska szefa Rady Europejskiej.

Frans TimmermansFlickr CC by 2.0Frans Timmermans

Bułgaria: (4) Kristalina Georgieva, budżet i zasoby ludzkie

Ekonomistka, jedna z najbardziej doświadczonych komisarek w nowej kadencji KE. Studiowała w Wyższym Instytucie Socjologii im. Karola Marksa w Sofii oraz London School of Economics. Od 1993 r. pracowała w Banku Światowym, w 2008 r. została jego wiceprezeską. W trakcie poprzedniej kadencji KE pełniła funkcję komisarza ds. pomocy humanitarnej. Związana z Europejską Partią Ludową.

Kristalina GeorgievaEuropean Commission/Flickr CC by SAKristalina Georgieva

Słowenia: (5) Alenka Bratušek, unia energetyczna

W latach 2013–2014 premier z ramienia liberalnej Pozytywnej Słowenii (LZJ-PS). Odeszła z rządu w wyniku konfliktu o przywództwo w partii, które przegrała. Przez 13 miesięcy przeprowadziła „niepopularne reformy”, dzięki którym Słowenia wyszła z recesji i ustabilizowała finanse publiczne.

Alenka BratušekFB/FacebookAlenka Bratušek

Finlandia: (6) Jyrki Katainen, wzrost, inwestycje i konkurencyjność

Premier w latach 2011–2014 z ramienia Koalicji Narodowej. Zrezygnował z funkcji w obliczu szansy objęcia ważnego stanowiska w Unii. Wcześniej przez cztery lata pełnił funkcję ministra finansów i wicepremiera. Związany z Europejską Partią Ludową.

Jyrki KatainenFlickr CC by SAJyrki Katainen

Łotwa: (7) Valdis Dombrovskis, wspólna waluta euro i dialog społeczny

Z wykształcenia fizyk i ekonomista. Premier Łotwy w latach 2009–2014. Był odpowiedzialny za przeprowadzenie reform, które wyprowadziły Łotwę z kryzysu gospodarczego. Politycznie związany z centroprawicową partią Jedność. Jego rodzina ma częściowo polskie korzenie.

Valdis DombrovskisFlickr CC by 2.0Valdis Dombrovskis

Estonia: (8) Andrus Ansip, jednolity rynek cyfrowy

Kierował estońskim rządem przez prawie 9 lat, do marca 2014 r. W tegorocznych wyborach europejskich został wybrany z listy liberałów (ALDE) do PE.

Pozostali komisarze

Czechy: (9) Věra Jourová, sprawiedliwość, prawa konsumentów i równość płci

W latach 90. procowała jako przedsiębiorca, w politykę zaangażowała się na początku lat dwutysięcznych. Od 2004 r. była wiceministrem rozwoju regionalnego: postawiono jej wtedy zarzuty korupcyjne, ale śledztwo zostało ostatecznie umorzone. Od 2013 r. jest wiceprzewodniczącą liberalnej partii ANO. Na początku roku wróciła do MIR-u jako szefowa resortu.

Věra JourováFacebookVěra Jourová

Niemcy: (10) Günther Oettinger, agenda cyfrowa

Działacz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), od 2005 r. premier Badenii-Wirtembergii z ramienia tej partii. W 2010 r. powołano go na komisarza ds. energetyki w drugiej komisji José Manuel Barroso. Jako jeden z kilku komisarzy pozostał w nowym składzie Komisji.

Günther OettingerFacebookGünther Oettinger

Francja: (11) Pierre Moscovici, sprawy gospodarcze i walutowe, podatki i cła

Socjalista, nominat prezydenta François Hollanda. W latach 2012–2014 minister gospodarki i finansów. W młodości działał w Rewolucyjnej Lidze Komunistycznej, potem związał się z Partią Socjalistyczną. Początkowo jego kandydaturze sprzeciwiał się Berlin, któremu zależy na utrzymaniu polityki rygoru budżetowego w Unii.

Pierre MoscoviciFacebookPierre Moscovici

Belgia: (12) Marianne Thyssen, zatrudnienie, sprawy społeczne, mobilność pracowników

Flamandzka polityczka, od 1991 r. aktywna w polityce europejskiej. W 2014 r. została wybrana na szóstą z rzędu kadencję do Parlamentu Europejskiego. Przez dwa lata (2008–2010) kierowała flamandzką chadecją.

Marianne ThyssenFlickr CC by 2.0Marianne Thyssen

Rumunia: (13) Corina Creţu, polityka regionalna

Dziennikarka i polityczka. W połowie lat 90. wstąpiła do Partii Socjaldemokratycznej, przez kilka lat była wiceprzewodniczącą partyjnej organizacji kobiet. Od 2004 r. deputowana do Parlamentu Europejskiego, wybrana też w 2014 r. Należała do frakcji Socjalistów i Demokratów.

 

Corina CretuFacebookCorina Cretu

Austria: (14) Johannes Hahn, polityka sąsiedztwa i rozszerzenia

Karierę rozpoczynał w polityce samorządowej, był radnym miejskiej w Wiedniu i sejmiku regionalnego z ramienia Austriackiej Partii Ludowej. Od 2007 r. w rządzie jako minister nauki i badań. W 2010 r. nominowany na komisarza ds. regionalnych.

Johannes HahnFlickr CC by SAJohannes Hahn

Grecja: (15) Dimitris Avramopoulos, migracje

Z wykształcenia dyplomata. Studiował w Atenach, Bostonie i Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. W latach 1995–2002 burmistrz Aten. Wielokrotny minister: turystyki, zdrowia, spraw zagranicznych, obrony narodowej. Jeden z najstarszych komisarzy – ma 61 lat. Związany z europejską chadecją.

Dimitris AvramopoulosFlickr CC by 2.0Dimitris Avramopoulos

 

Litwa: (16) Vytenis Andriukaitis, zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Z wykształcenia chirurg, pełnił funkcję ministra zdrowia (2012–2014) w lewicowym rządzie Algirdasa Butkevičiusa. W latach 90. był posłem do Rady Najwyższej Litewskiej SRR, potem był jednym z sygnatariuszy aktu niepodległości z 1990 r. Zasiadał w parlamencie przez trzy kolejne kadencje do 2004 r. Cztery lata później wrócił do Sejmu z list socjaldemokratów.

Vytenis AndriukaitisFacebookVytenis Andriukaitis

Wielka Brytania: (17) Jonathan Hill, stabilność finansowa, usługi finansowe i unijny rynek kapitałowy

Nominat premiera Davida Camerona, członek partii Konserwatywnej. Do lipca 2014 r. pełnił funkcję przewodniczącego Izby Lordów. W latach 90-tych był bliskim współpracownikiem premiera Johna Majora. Jest eurosceptykiem.

Polska: (18) Elżbieta Bieńkowska, rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorstwa

W rządzie od 2007 r. jako wicepremier i minister infrastruktury. Specjalistka od wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych w ramach polityki spójności. Wybrana w 2011 r. do senatu z list Platformy Obywatelskiej.

Elżbieta BieńkowskaKancelaria Prezesa RM/Flickr CC by 2.0Elżbieta Bieńkowska

Hiszpania: (19) Miguel Arias Cañete, klimat i ochrona środowiska

Przed nominacją pełnił funkcję ministra rolnictwa w centroprawicowym rządzie Mariano Rajoya. Wcześniej deputowany do hiszpańskiego Senatu, Kongresu Deputowanych i Parlamentu Europejskiego. Zasłynął z seksistowskiego żartu na temat swojej socjalistycznej konkurentki, co zaprzepaściło jego szanse na tekę rolnictwa.

Chorwacja: (20) Neven Mimica, współpraca międzynarodowa i rozwój

Komisarz ds. ochrony konsumentów w poprzedniej kadencji KE. Odpowiadał za negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Chorwacją oraz akcesji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Neven MimicaFlickr CC by 2.0Neven Mimica

Dania: (21) Margrethe Vestager, konkurencja

Była minister edukacji, posłanka do Folketingetu, od 2007 liderka partii Det Radikale Venstre, od 2011 minister gospodarki i spraw wewnętrznych.

Margrethe VestagerFlickr CC by 2.0Margrethe Vestager

Słowacja: (22) Maroš Šefčovič, transport

Były ambasador w Izraelu i przy Wspólnotach Europejskich. Od 2010 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji.

Maroš ŠefčovičFlickr CC by SAMaroš Šefčovič

Szwecja: (23) Cecilia Malmström, handel

Działaczka Ludowej Partii Liberałów, minister ds. europejskich, była posłanka do Parlamentu Europejskiego, komisarz do spraw wewnętrznych w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso.

Cecilia MalmströmFacebookCecilia Malmström

Malta: (24) Karmenu Vella, środowisko, polityka morska, rybołóstwo

Z wykształcenia architekt i inżynier, kierował kilkoma przedsiębiorstwami branży turystyczno-budowlanej. Politycznie związany z Partią Pracy, od 1976 r. deputowany do Izby Reprezentantów. Pełnił funkcję ministra robót publicznych i ministra przemysłu. W latach 1996–1998 w gabinecie Alfreda Santa i ponownie w okresie 2013–2014 w rządzie Josepha Muscata zajmował stanowisko ministra turystyki. 

Karmenu VellaFacebookKarmenu Vella

Węgry: (25) Tibor Navracsis, edukacja, kultura, młodzież i obywatelstwo

Z wykształcenia politolog, wykładowca akademicki. Wiceprzewodniczący Fideszu i były lider jego frakcji parlamentarnej w Zgromadzeniu Narodowym. latach 2010–2014 wicepremier oraz minister administracji publicznej i sprawiedliwości, od 2014 minister współpracy gospodarczej z zagranicą i spraw zagranicznych.

Tibor Navracsismateriały prasoweTibor Navracsis

Portugalia: (26) Carlos Moedas, badania, nauka i innowacje

W 2000 uzyskał dyplom MBA w Harvard Business School, później pracował dla banku Goldman Sachs. Później związał się z Partią Socjaldemokratyczną. Bliski współpracownik premiera Pedra Passosa Coelhio. Był odpowiedzialny za agencję ESAME – instytucję powołaną do monitorowania i kontrolowania implementacji reform uzgodnionych pomiędzy Portugalią a tzw. troiką (Komisją Europejską, EBC i MFW).

Carlos MoedasFlickr CC by 2.0Carlos Moedas

Irlandia: (27) Phil Hogan, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Wieloletni parlamentarzysta, w latach 2011–2014 minister środowiska. Związany z chadecką partią Fine Gael, rzecznik ds. handlu, przedsiębiorczości i zatrudnienia tego ugrupowania. 

Phil HoganFacebookPhil Hogan

Cypr: (28) Christos Stylianides, pomoc humanitarna i reagowanie kryzysowe

Pełnił funkcję rzecznika rządu. W maju tego roku został wybrany na europosła. 

Christos StylianidesFacebookChristos Stylianides

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną