Zobacz, kim są członkowie nowego „rządu Unii Europejskiej”

Zespół Junckera
19 mężczyzn, 9 kobiet. 9 byłych premierów, 19 byłych ministrów. Średnia wieku: 49. Najmłodszą w składzie Komisji Europejskiej jest Włoszka Federica Mogherini (41, polityka zagraniczna). Najstarszym: Hiszpan Miguel Arias Cañete (61, klimat i ochrona środowiska). Kim są nowi członkowie KE? Oto komplet sylwetek.

„Jestem skromnym facetem” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli nowy szef KE Jean-Claude Juncker. „Nie będę dyktatorem. Będę koordynatorem” – dodał. Wiceprzewodniczący KE będą pośrednikami między nim a pozostałymi komisarzami. Zastępcy szefa KE będą musieli zaakceptować punkt widzenia zaproponowany przez konkretnego komisarza, by znalazł się on na posiedzeniu obrad kolegium komisarzy. Państwa członkowskie UE nie mają własnych tek w Komisji Europejskiej, a komisarze nie są wykonawcami poleceń rządów.

Zespół Junckera
Forum/Polityka

Zespół Junckera

Jak wygląda nowa Komisja, którą będzie nadzorował?

Pełny rozdział tek pomiędzy kraje:

Przewodniczący

Luksemburg: (1) Jean-Claude Juncker

W latach 1995–2013 premier Luksemburga z ramienia Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV). Pełnił też funkcję ministra pracy (1984–1995) i ministra finansów (1989–2009), a w latach 1989–1995 łączył oba stanowiska. Przez osiem lat przewodniczył też eurogrupie złożonej z ministrów finansów państw Unii. Był Spitzenkandidatem Europejskiej Partii Ludowej w wyborach europejskich. 15 lipca Parlament Europejski zaakceptował jego kandydaturę na nowego szefa KE.

Jean-Claude Juncker
Forum

Jean-Claude Juncker

Wiceprzewodniczący

Włochy: (2) Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa

Minister spraw zagranicznych od lutego 2014 r. w rządzie Matteo Renziego. Związana z Partią Demokratyczną: w departamencie spraw zagranicznych tego ugrupowania odpowiadała za kwestie związane z Irakiem, Afganistanem i Bliskim Wschodem.

Federica Mogherini
Flickr CC by 2.0

Federica Mogherini

Holandia: (3) Frans Timmermans, regulacje, stosunki międzyinstytucjonalne, praworządność i prawa podstawowe

Minister spraw zagranicznych od 2012 r. W latach 90. związał się z socjaldemokratyczną Partią Pracy. Ma za sobą wszystkie szczeble kariery dyplomatycznej: od stanowiska urzędnika MSZ, przez sekretarza ambasady, po szefa resortu dyplomacji. Wymieniano go jako jednego z kandydatów do stanowiska szefa Rady Europejskiej.

Frans Timmermans
Flickr CC by 2.0

Frans Timmermans

Bułgaria: (4) Kristalina Georgieva, budżet i zasoby ludzkie

Ekonomistka, jedna z najbardziej doświadczonych komisarek w nowej kadencji KE. Studiowała w Wyższym Instytucie Socjologii im. Karola Marksa w Sofii oraz London School of Economics. Od 1993 r. pracowała w Banku Światowym, w 2008 r. została jego wiceprezeską. W trakcie poprzedniej kadencji KE pełniła funkcję komisarza ds. pomocy humanitarnej. Związana z Europejską Partią Ludową.

Kristalina Georgieva
European Commission/Flickr CC by SA

Kristalina Georgieva

Słowenia: (5) Alenka Bratušek, unia energetyczna

W latach 2013–2014 premier z ramienia liberalnej Pozytywnej Słowenii (LZJ-PS). Odeszła z rządu w wyniku konfliktu o przywództwo w partii, które przegrała. Przez 13 miesięcy przeprowadziła „niepopularne reformy”, dzięki którym Słowenia wyszła z recesji i ustabilizowała finanse publiczne.

Alenka Bratušek
FB/Facebook

Alenka Bratušek

Finlandia: (6) Jyrki Katainen, wzrost, inwestycje i konkurencyjność

Premier w latach 2011–2014 z ramienia Koalicji Narodowej. Zrezygnował z funkcji w obliczu szansy objęcia ważnego stanowiska w Unii. Wcześniej przez cztery lata pełnił funkcję ministra finansów i wicepremiera. Związany z Europejską Partią Ludową.

Jyrki Katainen
Flickr CC by SA

Jyrki Katainen

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną