Ławrow w ONZ atakuje USA i NATO. Niemcy odpowiadają
Minister spraw zagranicznych Rosji skrytykował w sobotę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA. Szef niemieckiej dyplomacji odpowiedział, że to Rosja złamała prawo międzynarodowe.
Siergiej Ławrow przemawia w ONZ.
Eduardo Munoz/Reuters/Forum

Siergiej Ławrow przemawia w ONZ.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w sobotę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA, za to, że „w sposób nieograniczony usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie” przeciw ludności rosyjskojęzycznej. Ławrow krytycznie wyraził się też o NATO. Jego zdaniem Sojusz nie jest zdolny do zmiany „swego kodu genetycznego, który został utworzony w epoce zimnej wojny”.

O sytuacji na Ukrainie

Ławrow już po raz kolejny oficjalnie oświadczył, że kryzys na Ukrainie jest wynikiem zamachu stanu, który wsparły USA i Unia Europejska. Szef rosyjskiej dyplomacji nie odniósł się w żaden sposób do oskarżeń Zachodu pod adresem Rosji o to, że wysyła na wschodnią Ukrainę sprzęt wojskowy i żołnierzy w celu wsparcia prorosyjskich separatystów.

Ławrow uważa, że część narodu ukraińskiego chciała bronić swoich praw do języka, kultury i historii. Według niego „to właśnie atak na te prawa zmusił ludność Krymu do wzięcia losu w swoje ręce i dokonania wyboru na rzecz samostanowienia”.

O operacjach militarnych USA

Minister spraw zagranicznych Rosji zarzucił USA interwencjonizm militarny. Słowa te według agencji AFP były zawoalowaną aluzją do ataków powietrznych w Iraku i Syrii.

„Ingerencja militarna stała się normą mimo opłakanych wyników operacji wojskowych prowadzonych przez USA w ostatnich latach” – mówił Ławrow. Jako przykłady tych działań wymienił Jugosławię, Irak, Libię i Afganistan. 

Stany Zjednoczone wraz z koalicją państw, głównie arabskich, prowadzą od początku tygodnia naloty na terenie Syrii przeciwko organizacji Państwo Islamskie. Od sierpnia ostrzeliwały pozycje organizacji w Iraku.

Steinmeier na forum ONZ: Rosja złamała prawo międzynarodowe

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówił na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, odpowiadając na zarzuty Rosji, że anektując Krym, jednostronnie zmieniła granice w Europie i w ten sposób złamała prawo międzynarodowe.

„Niektórzy w tej sali mogą uważać, że ten spór jest ograniczonym konfliktem regionalnym w Europie Wschodniej. Jestem przekonany, że byłoby to błędne podejście; ten konflikt dotyczy nas wszystkich” – powiedział niemiecki minister.

Steinmeier podkreślił, że nie można dopuścić do tego, by prawo międzynarodowe było „podkopywane od wewnątrz”.

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed kolejnym podziałem na Wschód i Zachód, który dzielił ONZ w czasach zimnej wojny. Dodał, że konflikt między Zachodem a Rosją o Ukrainę grozi paraliżem ONZ. I, jak mówił, jest to szczególnie groźne wobec licznych konfliktów na świecie.

Steinmeier powiedział też, że dzięki dyplomatycznym działaniom udało się zapobiec bezpośredniej konfrontacji między siłami zbrojnymi Ukrainy i Rosji. Jego zdaniem ważnym zadaniem na przyszłość jest znalezienie politycznego rozwiązania przy zachowaniu jedności Ukrainy.

Niemiecki minister zapowiedział, że w październiku Berlin będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji poświęconej pomocy dla syryjskich uchodźców. Niemcy przyjmą 20 tys. uciekających ze swojego kraju Syryjczyków.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj