Świat

Ostatnie zmartwienie

Świat ma kłopoty z pochówkiem

Podwodny cmentarz u wybrzeży Florydy. Alternatywa dla ziemskich pochówków? Podwodny cmentarz u wybrzeży Florydy. Alternatywa dla ziemskich pochówków? David Doubilet / Corbis
Zmarli i żywi coraz częściej konkurują ze sobą o miejsce na Ziemi. Konflikt będzie narastał, bo cmentarze mamy już pełne.
Piętrowy cmentarz w Hongkongu. W megametropoliach trzeba wykorzystać każdy metr.Guang Niu/Getty Images Piętrowy cmentarz w Hongkongu. W megametropoliach trzeba wykorzystać każdy metr.

Według szacunków profesora Adriana Raferty i zespołu badaczy z Waszyngtonu w 2100 r. na Ziemi będzie żyło aż 11 mld ludzi. To zaskoczenie, bo ONZ długo zapewniała, że w 2050 r. populacja sięgnie 9 mld, po czym ustabilizuje się i zacznie spadać. Okazuje się, że w przewidywalnej przyszłości będziemy się rozmnażali bez końca. Zbyt wielu ludzi na zbyt małej planecie z uszczuplonymi zasobami to koszmarna wizja życia.

Przeludnienie stanowi jednak problem także po śmierci. Już teraz na cmentarzach od Kanady po Australię brakuje miejsc na nowe groby. Część największych nekropolii świata zaprzestaje pochówków, inne alarmują, że za kilka lat będą zmuszone odsyłać zmarłych z kwitkiem. Najgorzej jest w wielkich tzw. megamiastach (ponad 10 mln mieszkańców), gdzie deweloperzy walczą o tereny pod inwestycje, a ekolodzy lobbują za powiększaniem obszarów zielonych. Zarządy cmentarzy są na straconej pozycji, bo w metropoliach rządzi duch innowacyjności i przekonanie, że ziemia powinna służyć żywym i przynosić zysk. Nekropolie są więc zmuszone kurczyć się lub przenosić.

Dryfujące dusze

Nie ma tego złego… – przekonują marzyciele, architekci i projektanci. Skoro brakuje dla zmarłych miejsca na Ziemi, pomieszczą się w kosmosie. Amerykańska firma Celestial z Houston od 20 lat świadczy usługi międzygwiezdnych pochówków. Już za tysiąc dolarów gram prochów zmarłego w maleńkiej kapsule może polecieć w wyższe warstwy atmosfery. Więcej trzeba zapłacić za pochówek na orbicie okołoziemskiej, a wysłanie odrobiny prochów na Księżyc to koszt 13 tys. dol. Ostatecznie wszyscy jesteśmy zbudowani z materii Wszechświata, a nasze ciała kiedyś znów staną się gwiezdnym pyłem.

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Świat; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatnie zmartwienie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021