Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Gorący Bałtyk

Rosjanie latają nad Szwecją

Norweski F-16 odprowadza niedźwiedzie, czyli rosyjskie bombowce Tu-95, nad międzynarodowe wody. Norweski F-16 odprowadza niedźwiedzie, czyli rosyjskie bombowce Tu-95, nad międzynarodowe wody. Norwegian Air Force
Płytkie morze na północy Europy stało się właśnie kolejną, po Ukrainie, areną konfrontacji Rosji z Zachodem. Może nawet bardziej wybuchową.
Dla wielu Rosjan przywrócenie transkontynentalnych lotów patrolowych jest jak powrót do dawnej chwały Sojuszu.Bojan Brecelj/Corbis Dla wielu Rosjan przywrócenie transkontynentalnych lotów patrolowych jest jak powrót do dawnej chwały Sojuszu.

Na Bałtyku łatwiej niż fokę można dziś spotkać niedźwiedzia. I to wcale nie polarnego, choć srebrzyste ubarwienie może być nieco mylące. Jak przystało na rosyjskie misie, mają szerokie podbrzusze. W sumie jest ich ponad 40, ale kilkanaście dogorywa już w hangarach. Choć przeszły niejeden lifting, trudno nie zauważyć, że mają grubo ponad pół wieku. Co nie oznacza, że nie są groźne. Bombowce strategiczne Tu-95, zwane w natowskiej nomenklaturze niedźwiedziami, po kilku latach pozimnowojennego snu wróciły do pełnej służby.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorący Bałtyk"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022