Świat

Cerkiew czasu wojny

Kto zjednoczy ukraińskie prawosławie

Choć większość Ukraińców nie chodzi do kościoła, to jednak uważają się za kulturowo prawosławnych. Choć większość Ukraińców nie chodzi do kościoła, to jednak uważają się za kulturowo prawosławnych. Baz Ratner/Reuters / Forum
Niewykluczone, że agresja Putina – całkowicie wbrew zamierzeniom – doprowadzi w przyszłości do zjednoczenia podzielonego ukraińskiego prawosławia.
Światosław Szewczuk do zwolenników zjednoczenia ukraińskich Kościołów raczej się nie zapisuje.Marcin Bielecki/EPA/PAP Światosław Szewczuk do zwolenników zjednoczenia ukraińskich Kościołów raczej się nie zapisuje.

Ukraińscy prawosławni, którzy w tym tygodniu obchodzą Boże Narodzenie, z pewnością nie takiej roli Cerkwi by sobie życzyli. Prawosławie w ostatnich miesiącach stało się bronią w „hybrydowej wojnie” na wschodzie Ukrainy. Gdy w Doniecku ksiądz greckokatolicki Tichon Kulbaka zaczął modlitewne maratony w intencji pokoju i jedności kraju, został porwany i był więziony przez kilka dni przez tak zwaną Rosyjską Armię Prawosławną. Atakuje ona także miejscowych protestantów, którzy popierają obecne władze państwowe w Kijowie.

Polityka 2.2015 (2991) z dnia 06.01.2015; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Cerkiew czasu wojny"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021