Świat

Czy wolałbyś być Szwajcarem?

Szwajcaria: kraj referendów

Demokracja bezpośrednia Szwajcarii nie zastępuje parlamentu, jest raczej uzupełnieniem pracy posłów i rządu. Demokracja bezpośrednia Szwajcarii nie zastępuje parlamentu, jest raczej uzupełnieniem pracy posłów i rządu. Martial Trezzini/EPA / PAP
W Szwajcarii, ojczyźnie demokracji bezpośredniej, obywatele rozstrzygają w referendach nawet 20–30 spraw rocznie. Ale wszystko przebiega zupełnie inaczej niż u nas. Znacznie mądrzej.
Na stronach rządowych Szwajcarii widnieje spis dokładnych dat 78 najbliższych głosowań do 2034 r.!niyazz/PantherMedia Na stronach rządowych Szwajcarii widnieje spis dokładnych dat 78 najbliższych głosowań do 2034 r.!

W referendum z maja ubiegłego roku zestaw pytań był ekscytujący. Oto dwa z nich: • Czy zgadzasz się z inicjatywą obywatelską, „aby skazani pedofile nie pracowali nigdy więcej z dziećmi”? • Czy akceptujesz ustawę z 27 września 2013 r. wydzielającą środki finansowe na zakup samolotu bojowego Gripen? – Mieliśmy nagle w kraju prawie 3 mln specjalistów wiedzących, dlaczego amerykańskie Hornety są lepsze niż szwedzkie Gripeny, i tyluż specjalistów mogących się wypowiadać o szansach leczenia pedofilów – żartuje Claude Bonard, były sekretarz generalny rządu kantonalnego w Genewie.

Polityka 36.2015 (3025) z dnia 01.09.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy wolałbyś być Szwajcarem?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Dramat zwierząt w przygranicznej strefie

Nikt naprawdę nie wie, ile zwierząt ginie na granicy polsko-białoruskiej. Ani też jak będą się rozmnażać, gdy ich ścieżki godowe zostaną przecięte murem. Ani na jakich zasadach strzelać będą w tym rejonie myśliwi, którzy już się szykują „na granicę”.

Agnieszka Sowa
25.10.2021