Chinka musi wyjść za mąż przed 27. rokiem życia. Pomóc w tym mają targi małżeńskie

Do czego służą Chinki
Paradują w miniówkach i piją kawę w Starbucksie. Ale prześladuje je chińska tradycja popierana przez komunistów: muszą wyjść za mąż przed 27. rokiem życia. Inaczej zostaną „resztkami”.
Ślub, czyli spełnienie marzeń, ale też jeden z największych wydatków w życiu nowej pary i być może ostatnia chwila, kiedy kobieta czuje się królową w rządzonym przez mężczyzn świecie.
AP Photo/EAST NEWS

Ślub, czyli spełnienie marzeń, ale też jeden z największych wydatków w życiu nowej pary i być może ostatnia chwila, kiedy kobieta czuje się królową w rządzonym przez mężczyzn świecie.

Ogłoszenia matrymonialne wywieszone w Parku Ludowym w Szanghaju.
21China/DPA/Corbis

Ogłoszenia matrymonialne wywieszone w Parku Ludowym w Szanghaju.

W dobieranie par angażują się zwłaszcza rodzice panien na wydaniu, ale ważniejsi są zawodowi swaci, którzy zawsze mieli swoje miejsce w chińskiej tradycji.
Daniele Mattioli/Anzenberger Agency/Forum

W dobieranie par angażują się zwłaszcza rodzice panien na wydaniu, ale ważniejsi są zawodowi swaci, którzy zawsze mieli swoje miejsce w chińskiej tradycji.

audio

AudioPolityka Marek Rybarczyk z Szanghaju - Do czego służą Chinki

[Artykuł ukazał się w POLITYCE w styczniu 2016 roku]

Po chińsku szeng oznacza resztki po jedzeniu, a szengnu – starą pannę. Dla Chinek takie określenie brzmi prawie jak wyrok. Nie znoszą nawet dźwięku tego słowa. – Tym, że nie znajdę męża, straszą mnie już rodzice i rządowe reklamy w telewizji – mówi Lisa (Chińczycy często używają angielskich imion). Rok temu stuknęła jej trzydziestka. Kiedy wspominam o targu małżeństw w Szanghaju, zaczyna się irytować.

„Randka w ciemno” (oficjalna nazwa targu) działa od paru lat w Parku Ludowym, w samym centrum 24-milionowej supernowoczesnej metropolii z 18 liniami metra. Lisa, menedżerka do spraw marketingu dużej firmy, uważa ten małżeński targ za totalny obciach. To nie znaczy, że któregoś dnia jej zdesperowani rodzice nie wywieszą tam ogłoszenia z jej fotką. Nawet w tajemnicy, wbrew jej woli.

Na przykład takie: „Kobieta, urodzona w 1982 r., 1,59 metra wzrostu, dyplom magistra, dyrektor działu w zagranicznej firmie, zarobki powyżej 14 tys. juanów [ok. 8,5 tys. zł]. Szuka mężczyzny urodzonego między 1974 i 1982 rokiem. Musi być wykształcony i odpowiedzialnie podchodzić do rodziny”. Tyle. Nic o hobby, pasjach i nadziejach na miłość. U mężczyzn dochodzi często opis posiadanej nieruchomości i samochodu. Sucho i konkretnie, bez emocji i ciepła. Bo chiński targ małżeństw to smutne miejsce. Połączenie targu koni, giełdy samochodowej i kącika złamanych serc.

Kiedy wchodzi się do tej części Parku Ludowego, instynkt podpowiada: to zdjęcia ofiar jakiejś lotniczej katastrofy i ich rodziny w żałobie. Szybko jednak przychodzi olśnienie: ot, wielka strona matrymonialna na łonie natury. Dopiero potem okazuje się, że pierwszy odruch nie był tak daleki od prawdy: targi małżeńskie to skutek chińskiej katastrofy społecznej, największej obok smogu, połaci zatrutej ziemi ornej i pół miliona ludzi przesiadujących w więzieniach bez wyroku. To cena kapitalistycznej rewolucji w komunizmie, bo największy boom gospodarczy w historii ludzkości nie przyczynił się wcale do rozkwitu miłości.

Szengnu jak brzoskwinie

Upał, palmy i malownicze jeziorko z marokańską kafejką. Ścieżki tej części wielkiego parku pokrywają rzędy kolorowych parasoli. Na każdym ogłoszenie matrymonialne. Obok rodzice i profesjonalni swaci montujący wielkie tablice z dykty pełne ogłoszeń. W sumie jest ich tu ponad 50 tys.

Niektórzy bywalcy giełdy w Szanghaju dobrze się znają, żartują, częstują przysmakami i wymieniają plotki. Dyżurują tu w każdą sobotę i niedzielę od południa do piątej. Są zdesperowani, by znaleźć partnerów dla swoich dzieci. – Nie zmrużę oka, dopóki mój 28-letni syn wreszcie nie znajdzie sobie dziewczyny – mówi, popłakując jedna z matek.

Jednak emocje nie są dobrym doradcą na tej giełdzie. Najważniejsze jest zdobycie numeru telefonu i pokerowa twarz. Żądania rodziców panny młodej potrafią być wygórowane – kandydat na męża wnosi rodzaj posagu, zwykle mieszkanie. Dlatego czasem na targu wybuchają kłótnie. Jak to przy transakcjach biznesowych.

Celem – traktowanym tu śmiertelnie poważnie – jest zaaranżowanie randki dla syna lub córki. Częściej córki, zwykle wykształconej i harującej od świtu do nocy. Taka ma małe szanse na męża po 27. roku życia. Z szengnu nie ożeni się z pewnością Chińczyk mniej od niej zamożny i gorzej wykształcony. Mógłby stracić twarz. – Chińczyk nigdy nie wyjdzie za kobietę lepszą od siebie – mówi Rocky, grafik komputerowy. Takich jak on, młodych wykształconych, jest w miastach mniej niż potencjalnych partnerek. Młode kobiety masowo przyjeżdżają tu z prowincji w poszukiwaniu edukacji i pracy.

– Szengnu mają zbyt wysokie oczekiwania. Jest ich w Szanghaju bardzo wiele – mówi swat, pan Gu, ubrany w czerwoną kamizelkę i wielki kapelusz. Właścicielka pobliskiego interesu pani Li pobiera kilkanaście dolarów miesięcznie za wywieszenie kartki A4 z informacjami o klientce. – Nie przyjmuję starszych niż 33 lata – zaznacza. – Kobiety szybko się psują, jak brzoskwinie.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną