Chinka musi wyjść za mąż przed 27. rokiem życia. Pomóc w tym mają targi małżeńskie

Do czego służą Chinki
Paradują w miniówkach i piją kawę w Starbucksie. Ale prześladuje je chińska tradycja popierana przez komunistów: muszą wyjść za mąż przed 27. rokiem życia. Inaczej zostaną „resztkami”.
Ślub, czyli spełnienie marzeń, ale też jeden z największych wydatków w życiu nowej pary i być może ostatnia chwila, kiedy kobieta czuje się królową w rządzonym przez mężczyzn świecie.
AP Photo/EAST NEWS

Ślub, czyli spełnienie marzeń, ale też jeden z największych wydatków w życiu nowej pary i być może ostatnia chwila, kiedy kobieta czuje się królową w rządzonym przez mężczyzn świecie.

[Artykuł ukazał się w POLITYCE w styczniu 2016 roku]

Po chińsku szeng oznacza resztki po jedzeniu, a szengnu – starą pannę. Dla Chinek takie określenie brzmi prawie jak wyrok. Nie znoszą nawet dźwięku tego słowa. – Tym, że nie znajdę męża, straszą mnie już rodzice i rządowe reklamy w telewizji – mówi Lisa (Chińczycy często używają angielskich imion). Rok temu stuknęła jej trzydziestka. Kiedy wspominam o targu małżeństw w Szanghaju, zaczyna się irytować.

„Randka w ciemno” (oficjalna nazwa targu) działa od paru lat w Parku Ludowym, w samym centrum 24-milionowej supernowoczesnej metropolii z 18 liniami metra. Lisa, menedżerka do spraw marketingu dużej firmy, uważa ten małżeński targ za totalny obciach. To nie znaczy, że któregoś dnia jej zdesperowani rodzice nie wywieszą tam ogłoszenia z jej fotką. Nawet w tajemnicy, wbrew jej woli.

Na przykład takie: „Kobieta, urodzona w 1982 r., 1,59 metra wzrostu, dyplom magistra, dyrektor działu w zagranicznej firmie, zarobki powyżej 14 tys. juanów [ok. 8,5 tys. zł]. Szuka mężczyzny urodzonego między 1974 i 1982 rokiem. Musi być wykształcony i odpowiedzialnie podchodzić do rodziny”. Tyle. Nic o hobby, pasjach i nadziejach na miłość. U mężczyzn dochodzi często opis posiadanej nieruchomości i samochodu. Sucho i konkretnie, bez emocji i ciepła. Bo chiński targ małżeństw to smutne miejsce. Połączenie targu koni, giełdy samochodowej i kącika złamanych serc.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną