Świat

Po co nam świat

PiS przesuwa Polskę z Zachodu na Wschód

Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa, Antwerpia, 1570 r. Polska od morza do morza. Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa, Antwerpia, 1570 r. Polska od morza do morza. akg-images / BEW
W polityce zagranicznej Polski dokonuje się ostry zwrot. Nie wiadomo, czy tak było planowane, czy tak wyszło?
Całościową wizję nowej polskiej polityki zagranicznej ma dopiero teraz w sejmowym exposé przedstawić Witold Waszczykowski.Witold Waszczykowski/Facebook Całościową wizję nowej polskiej polityki zagranicznej ma dopiero teraz w sejmowym exposé przedstawić Witold Waszczykowski.

Polityką zagraniczną w czasach PiS zdają się rządzić emocje i iluzje. Słowa, gesty i fakty nie układają się w czytelny przekaz. Dominuje wrażenie chaosu, pogłębione politycznym wielogłosem. Na tematy zagraniczne wypowiadali się m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski (postawił Niemcom twarde warunki dobrych relacji), urzędnicy Ministerstwa Obrony (o bombie jądrowej), minister ds. europejskich Konrad Szymański (o imigrantach), sam szef MSZ (na dowolny temat, od cyklistów do zamykania granic), wreszcie premier Beata Szydło, wygłaszając w Parlamencie Europejskim dość pokrętne przemówienie, nie wiadomo – za czy przeciw Europie?

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co nam świat"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019