Świat

Słowik rasista

Czescy rockmani propagują faszyzm

Tomasz Ortel (w środku) ze swoim zespołem Tomasz Ortel (w środku) ze swoim zespołem Petr Lemberk/Mafra/Profimedia
W Czechach rekordy popularności bije skrajnie prawicowa kapela Ortel, która na koncertach wrzeszczy to, co wielu miejscowych polityków elegancko mówi w parlamencie.
Szalona kariera kapeli Ortel rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Dotąd znana tylko wtajemniczonym, zdobyła prestiżowe nagrody w pokazywanym w publicznej telewizji konkursie Czeski Słowik.Profimedia/Corbis Szalona kariera kapeli Ortel rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Dotąd znana tylko wtajemniczonym, zdobyła prestiżowe nagrody w pokazywanym w publicznej telewizji konkursie Czeski Słowik.

Dwóch facetów ubranych na czarno, zamaskowane twarze, opaski z wersetami z Koranu na czołach. W rękach kałasznikow i potężny nóż. Ekran migocze i śnieży. Kolejna sfilmowana na wideo egzekucja ISIS?

Nie – to teledysk czeskiej grupy rockowej Ortel. Klęczący między „oprawcami” mężczyzna – Tomasz Ortel – do ostrej gitarowej melodii śpiewa: „W kraju chrześcijan stoi meczet/i kto za to odpowie/dlaczego nie budują kościołów w krajach arabskich?

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowik rasista"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018