Świat

Słowik rasista

Czescy rockmani propagują faszyzm

Tomasz Ortel (w środku) ze swoim zespołem Tomasz Ortel (w środku) ze swoim zespołem Petr Lemberk/Mafra/Profimedia
W Czechach rekordy popularności bije skrajnie prawicowa kapela Ortel, która na koncertach wrzeszczy to, co wielu miejscowych polityków elegancko mówi w parlamencie.
Szalona kariera kapeli Ortel rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Dotąd znana tylko wtajemniczonym, zdobyła prestiżowe nagrody w pokazywanym w publicznej telewizji konkursie Czeski Słowik.Profimedia/Corbis Szalona kariera kapeli Ortel rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Dotąd znana tylko wtajemniczonym, zdobyła prestiżowe nagrody w pokazywanym w publicznej telewizji konkursie Czeski Słowik.

Dwóch facetów ubranych na czarno, zamaskowane twarze, opaski z wersetami z Koranu na czołach. W rękach kałasznikow i potężny nóż. Ekran migocze i śnieży. Kolejna sfilmowana na wideo egzekucja ISIS?

Nie – to teledysk czeskiej grupy rockowej Ortel. Klęczący między „oprawcami” mężczyzna – Tomasz Ortel – do ostrej gitarowej melodii śpiewa: „W kraju chrześcijan stoi meczet/i kto za to odpowie/dlaczego nie budują kościołów w krajach arabskich?

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowik rasista"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021