„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Prawybory w USA: Ted Cruz goni Donalda Trumpa

PROGage Skidmore / Flickr CC by 2.0
Konserwatywny senator z Texasu wygrał w dwóch kolejnych stanach, znacznie zmniejszając przewagę Trumpa. Czy zbliża się moment przełomowy w kampanii republikanów?

„Dzisiaj był wielki dzień” podsumował swoje sobotnie wyniki Ted Cruz, konserwatywny senator z Teksasu, wcześniej marginalizowany w kampanii ze względu na radykalne poglądy. Cruz zdecydowanie zwyciężył w dwóch z czterech stanów, w których głosowali republikanie, czyli Kansas i Maine, dzięki czemu ma już 295 głosów delegatów. Trump zaś 378.

Dla demokratów wyniki supersoboty nie były tak zaskakujące, mimo że w dwóch z trzech stanów, w których głosowali demokraci, wygrał Bernie Sanders. Zwycięstwo Hillary Clinton w Luizjanie (decydujące są w tym stanie głosy czarnoskórej społeczności) było znaczne: była pierwsza dama zdobyła 71 proc. głosów.

W rozkładzie liczby delegatów Hillary Clinton powiększyła swoją przewagę nad senatorem z Vermont (ma ich 1121; Sanders jedynie 479). Należy też pamiętać, że byłą pierwszą damę zamierza też wesprzeć partyjny establishment, czyli superdelegaci. Większość, czyli 457 osób, zadeklarowała już, że poprze Clinton. Sandersa zaledwie 22.

Głosowanie w kolejnych stanach już 6 marca. Swoich kandydatów wybiorą Maine (Partia Demokratyczna) i Puerto Rico (Partia Republikańska).

(powiększ mapę i kliknij na wybrany stan, żeby poznać szczegółowe wyniki)

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną