Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Prawybory w USA: Ted Cruz goni Donalda Trumpa

PROGage Skidmore / Flickr CC by 2.0
Konserwatywny senator z Texasu wygrał w dwóch kolejnych stanach, znacznie zmniejszając przewagę Trumpa. Czy zbliża się moment przełomowy w kampanii republikanów?

„Dzisiaj był wielki dzień” podsumował swoje sobotnie wyniki Ted Cruz, konserwatywny senator z Teksasu, wcześniej marginalizowany w kampanii ze względu na radykalne poglądy. Cruz zdecydowanie zwyciężył w dwóch z czterech stanów, w których głosowali republikanie, czyli Kansas i Maine, dzięki czemu ma już 295 głosów delegatów. Trump zaś 378.

Dla demokratów wyniki supersoboty nie były tak zaskakujące, mimo że w dwóch z trzech stanów, w których głosowali demokraci, wygrał Bernie Sanders. Zwycięstwo Hillary Clinton w Luizjanie (decydujące są w tym stanie głosy czarnoskórej społeczności) było znaczne: była pierwsza dama zdobyła 71 proc. głosów.

W rozkładzie liczby delegatów Hillary Clinton powiększyła swoją przewagę nad senatorem z Vermont (ma ich 1121; Sanders jedynie 479). Należy też pamiętać, że byłą pierwszą damę zamierza też wesprzeć partyjny establishment, czyli superdelegaci. Większość, czyli 457 osób, zadeklarowała już, że poprze Clinton. Sandersa zaledwie 22.

Głosowanie w kolejnych stanach już 6 marca. Swoich kandydatów wybiorą Maine (Partia Demokratyczna) i Puerto Rico (Partia Republikańska).

(powiększ mapę i kliknij na wybrany stan, żeby poznać szczegółowe wyniki)

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną