Jak cyfrowi giganci wpływają na światową politykę

Państwo Facebook
To już nie chodzi o to, że cyfrowe giganty mogą bardzo wymiernie wpływać na politykę. Niebawem nie będzie można sobie wyobrazić polityki poza nimi.
Dla 1,1 mld osób FB jest narzędziem codziennej komunikacji.
John Lund/Getty Images

Dla 1,1 mld osób FB jest narzędziem codziennej komunikacji.

Zuckerberg zapewnia, że sposób, w jaki Facebook organizuje i podaje treści użytkownikom, jest zobiektywizowany i politycznie neutralny.
John Lund/Getty Images

Zuckerberg zapewnia, że sposób, w jaki Facebook organizuje i podaje treści użytkownikom, jest zobiektywizowany i politycznie neutralny.

Facebook ma już 1,65 mld użytkowników, z czego półtora miliarda korzysta z serwisu za pośrednictwem komórek.
Justin Lewis/Getty Images

Facebook ma już 1,65 mld użytkowników, z czego półtora miliarda korzysta z serwisu za pośrednictwem komórek.

audio

AudioPolityka Edwin Bendyk - Państwo Facebook

Na początku maja popularny serwis internetowy Gizmodo napisał, że zatrudnieni przez Facebook redaktorzy manipulują sekcją publikującą najpopularniejsze wiadomości. Według jednego z byłych redaktorów serwisu ofiarami tych manipulacji są konserwatywni politycy, z Donaldem Trumpem włącznie. Zarzuty uprawdopodobnił sam Mark Zuckerberg, współzałożyciel i dyrektor generalny Facebooka. W kwietniu na branżowej konferencji F8 mówił nie tylko o biznesie, lecz także o polityce, wprost przy tym atakując Trumpa.

Tego wcześniej nie było, bo choć Krzemowa Dolina słynie z raczej liberalnych (w sensie amerykańskim) postaw, to cyfrowi miliarderzy starają się oddzielać interesy od osobistych poglądów. Nieoczekiwany przebieg kampanii prezydenckiej spowodował jednak, że pękły wszelkie granice. Wspomniany Gizmodo donosi w innym artykule, opartym na źródłach z FB, że przebieg kampanii martwi nie tylko Zuckerberga, ale i wielu pracowników, którzy pytali nawet szefa, czy aby firma nie powinna aktywnie zwalczać Trumpa.

W Waszyngtonie zawrzało. Politycy Partii Republikańskiej wezwali Zuckerberga do wyjaśnień. Ten zapewnił, że sposób, w jaki Facebook organizuje i podaje treści użytkownikom, jest zobiektywizowany i politycznie neutralny. Potwierdziło to wielu pracujących dla FB redaktorów. Ale republikanie nie dali się przekonać.

1.

Ta awantura odsłania jednak zupełnie nowy problem z GAFA, czyli platformami sieciowymi takimi jak Google, Apple, Facebook czy Amazon. Jego fundamentalną wagę jeszcze przed sensacjami Gizmodo określił przenikliwy krytyk cyfrowej cywilizacji Evgeny Morozov. W „Guardianie” napisał, że problemem nie jest ewentualny wpływ cyfrowych korporacji na politykę, tylko to, że niebawem nie będzie można wyobrazić sobie polityki poza nimi. Stanie się tak, gdy przejmą pełną kontrolę informacyjną nad współczesnym światem, do czego ambitnie i otwarcie zmierzają, pozostawiając daleko w polu coraz bardziej bezsilne instytucje państwowe.

By zrozumieć obawy Morozova, wystarczy spojrzeć w niezbyt odległą przeszłość. Jeszcze w 2014 r. nikt nie spodziewał się kariery Donalda Trumpa i popularności Berniego Sandersa. FB obchodził 10. urodziny i w ramach jubileuszu jednym z modniejszych tematów stało się „facebookowe zmęczenie”. Eksperci dostrzegli, że dość szybko przybywa osób wypisujących się z serwisu i pojawiły się nawet naukowe opracowania porównujące dynamikę zainteresowania FB do epidemii choroby zakaźnej. Z modeli epidemiologicznych wynikało zaś, że jak każda dżuma lub grypa, tak i FB po osiągnięciu maksimum straci na zasięgu i jeszcze przed osiemnastką może zniknąć z cyfrowego ekosystemu.

Spekulacje te uzupełniali analitycy, którzy całkiem niedawno twierdzili, że największą słabością serwisu Zuckerberga jest dość marna obecność na urządzeniach mobilnych. Przekonywali, że przyszłość należy do pokolenia niepamiętającego już komputerów. Wschodzącą gwiazdą był serwis WhatsApp umożliwiający łatwą, prostą i niezostawiającą śladów komunikację za pomocą komórek. Szybko pozyskał on prawie pół miliarda użytkowników, a jego twórca, pochodzący z Ukrainy Jan Koum, zapewniał podczas rozmowy o zagrożeniu ze strony FB, że nie boi się konkurencji i nic go nie powstrzyma w podboju świata.

Kilka tygodni później Facebook połknął WhatsApp za, bagatela, 19 mld dol., a dziś, po dwóch latach, nikt już nie mówi ani o „facebookowym zmęczeniu”, ani smartfonowym opóźnieniu. FB ma już 1,65 mld użytkowników, z czego półtora miliarda korzysta z serwisu za pośrednictwem komórek. I pewno mógłby mieć więcej, bo jest usługą niedostępną choćby dla ponad 700 mln chińskich internautów.

Dla 1,1 mld osób FB jest narzędziem codziennej komunikacji, która polega m.in. na publikowaniu filmików, pod koniec ub.r. trafiało ich tu dziennie 8 mld, wiosną ub.r. było ich „zaledwie” 4 mld. Za tą dynamiką podążają wskaźniki biznesowe, inwestorzy giełdowi wyceniają 12-letnią firmę na 340 mld dol. W rankingu globalnych marek magazynu „Forbes” serwis uplasował się w tym roku na piątym miejscu, ustępując już tylko takim firmom, jak Apple, Google, Microsoft i Coca-Cola.

Za tymi liczbami kryje się niespełna 14 tys. pracowników. Tylu wystarcza, żeby zarządzać najludniejszym państwem na świecie. Bo Facebook rzeczywiście stał się czymś w rodzaju państwa, i to otoczonego bardzo szczelnymi granicami, lecz otwartego na ciągły napływ imigrantów. Mark Zuckerberg nie czeka na nich biernie, ciągle przecież 4 mld mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do internetu – kto pierwszy ich podłączy, ten zwiększa szansę na dominację w cyfrowej epoce.

2.

Fenomen FB polega na odwróceniu zasady, która zapewniła sukces innemu gigantowi – dojrzałemu, bo już 18-letniemu Google. Ten twór rodził się w epoce, gdy internet był otwartą przestrzenią z szybko narastającą ilością informacji. Tak szybko, że pod koniec lat 90. za główne zagrożenie dla rozwoju sieci wskazywano „smog informacyjny”: problem z dotarciem do właściwych treści. Twórcy Google Larry Page i Sergey Brin rozwiązali problem, proponując nową wyszukiwarkę, która radykalnie poprawiła los internautów.

Do dziś ten, kto korzysta z wyszukiwarki Google (a robi to również większość polskich internautów), otrzymuje nie tylko listę z wynikami, ale też informację, jak szybko system poradził sobie z zadaniem. Facebook powstał w innej epoce, w której już nikt nie pamiętał ani o smogu informacyjnym, ani o cyfrowym krachu giełdowym z 2000 r. Internet stał się natomiast jednym z wymiarów przestrzeni społecznej, w której Zuckerberg postanowił urządzić przytulny kącik.

Udało mu się. Przeciętny użytkownik serwisu spędza w nim ponad 50 min dziennie, więcej niż np. statystyczny Amerykanin poświęca na kontakty ze znajomymi w realu. Czatuje, komentuje, lajkuje, szeruje, linkuje, publikuje, gra, czyta, ogląda, bawi się i hejtuje. W epoce, w której ulubionym pojęciem nie tylko socjologów jest kapitał społeczny, FB stał się najważniejszym narzędziem zarządzania tym kapitałem, czyli siecią relacji i zależności, jaką dysponuje każdy aktywny społecznie człowiek. Jednocześnie stał się też najważniejszą współcześnie „technologią siebie”, czyli sposobem na kreowanie tożsamości, jaką postrzegają inni.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną