Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Bruksela reaguje na Brexit: Wyjdźcie z UE jak najszybciej

Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. stevecadman / Flickr CC by SA
Oczekujemy od rządu Zjednoczonego Królestwa jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces – brzmi stanowisko czterech najważniejszych osób w strukturach UE.

To efekt spotkania szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz premiera przewodniczącej UE Holandii Marka Rutte.

W opublikowanym po zakończeniu rozmów komunikacie napisali, że „ubolewają nad tą decyzją”, ale ją „szanują”. Domagają się jednak „jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces. Wszelkie opóźnienia mogą powodować „narastanie niepewności”.

Unijni liderzy zapewnili, że są gotowi jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia ze wspólnoty. Przypomnieli też, że UE dysponuje „przepisami pozwalającymi w sposób uporządkowany przeprowadzić ten proces. Artykuł 50 Traktatu o Unii Europejskiej określa procedurę, którą należy zastosować, gdy państwo członkowskie postanawia opuścić Unię Europejską”.

Do czasu zakończenia negocjacji – piszą Schulz, Tusk, Juncker i Rutte – „Zjednoczone Królestwo pozostaje członkiem Unii Europejskiej z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków wynikających z członkostwa. Zgodnie z traktatami ratyfikowanymi przez Zjednoczone Królestwo unijne prawo ma pełne zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium do momentu ustania jego członkostwa”.

Nie wejdzie za to w życie porozumienie z lutego tego roku, które dawało Brytyjczykom lepsze warunki członkostwa w UE i miało powstrzymać Londyn przed opuszczeniem Unii.

„Jeżeli chodzi o Zjednoczone Królestwo, mamy nadzieję, że będzie ono bliskim partnerem Unii Europejskiej w przyszłości. Oczekujemy, że Zjednoczone Królestwo przygotuje swoje propozycje w tym zakresie” – napisała unijna „czwórka”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną