Świat

Bruksela reaguje na Brexit: Wyjdźcie z UE jak najszybciej

Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. stevecadman / Flickr CC by SA
Oczekujemy od rządu Zjednoczonego Królestwa jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces – brzmi stanowisko czterech najważniejszych osób w strukturach UE.

To efekt spotkania szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz premiera przewodniczącej UE Holandii Marka Rutte.

W opublikowanym po zakończeniu rozmów komunikacie napisali, że „ubolewają nad tą decyzją”, ale ją „szanują”. Domagają się jednak „jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces. Wszelkie opóźnienia mogą powodować „narastanie niepewności”.

Unijni liderzy zapewnili, że są gotowi jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia ze wspólnoty. Przypomnieli też, że UE dysponuje „przepisami pozwalającymi w sposób uporządkowany przeprowadzić ten proces. Artykuł 50 Traktatu o Unii Europejskiej określa procedurę, którą należy zastosować, gdy państwo członkowskie postanawia opuścić Unię Europejską”.

Do czasu zakończenia negocjacji – piszą Schulz, Tusk, Juncker i Rutte – „Zjednoczone Królestwo pozostaje członkiem Unii Europejskiej z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków wynikających z członkostwa. Zgodnie z traktatami ratyfikowanymi przez Zjednoczone Królestwo unijne prawo ma pełne zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium do momentu ustania jego członkostwa”.

Nie wejdzie za to w życie porozumienie z lutego tego roku, które dawało Brytyjczykom lepsze warunki członkostwa w UE i miało powstrzymać Londyn przed opuszczeniem Unii.

„Jeżeli chodzi o Zjednoczone Królestwo, mamy nadzieję, że będzie ono bliskim partnerem Unii Europejskiej w przyszłości. Oczekujemy, że Zjednoczone Królestwo przygotuje swoje propozycje w tym zakresie” – napisała unijna „czwórka”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną