Świat

Bruksela reaguje na Brexit: Wyjdźcie z UE jak najszybciej

Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. Siedziba instytucji europejskich w Brukseli. stevecadman / Flickr CC by SA
Oczekujemy od rządu Zjednoczonego Królestwa jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces – brzmi stanowisko czterech najważniejszych osób w strukturach UE.

To efekt spotkania szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz premiera przewodniczącej UE Holandii Marka Rutte.

W opublikowanym po zakończeniu rozmów komunikacie napisali, że „ubolewają nad tą decyzją”, ale ją „szanują”. Domagają się jednak „jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces. Wszelkie opóźnienia mogą powodować „narastanie niepewności”.

Unijni liderzy zapewnili, że są gotowi jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia ze wspólnoty. Przypomnieli też, że UE dysponuje „przepisami pozwalającymi w sposób uporządkowany przeprowadzić ten proces. Artykuł 50 Traktatu o Unii Europejskiej określa procedurę, którą należy zastosować, gdy państwo członkowskie postanawia opuścić Unię Europejską”.

Do czasu zakończenia negocjacji – piszą Schulz, Tusk, Juncker i Rutte – „Zjednoczone Królestwo pozostaje członkiem Unii Europejskiej z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków wynikających z członkostwa. Zgodnie z traktatami ratyfikowanymi przez Zjednoczone Królestwo unijne prawo ma pełne zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium do momentu ustania jego członkostwa”.

Nie wejdzie za to w życie porozumienie z lutego tego roku, które dawało Brytyjczykom lepsze warunki członkostwa w UE i miało powstrzymać Londyn przed opuszczeniem Unii.

„Jeżeli chodzi o Zjednoczone Królestwo, mamy nadzieję, że będzie ono bliskim partnerem Unii Europejskiej w przyszłości. Oczekujemy, że Zjednoczone Królestwo przygotuje swoje propozycje w tym zakresie” – napisała unijna „czwórka”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną