„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Polscy rządzący dostali od Obamy żółtą kartkę. Ale co to zmieni?

Prezydent.pl / mat. pr.
Obama, jakby nie było prawnik po Harvardzie, wyłożył Dudzie, też prawnikowi, to, co polski prezydent świetnie wie, choć lekceważy.

Barack Obama, stojąc obok Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym, pokazał biało-czerwonej drużynie żółtą kartkę. Przemawiając po spotkaniu obu prezydentów, zaczął od pochwał polskich epokowych osiągnięć: Konstytucji 3 maja i obalenia komunizmu. To nie była kurtuazja, ale przypomnienie, że Polska potrafiła bardzo wysoko nosić demokratyczny sztandar. W tym duchu Obama wyraził Dudzie swoje zaniepokojenie impasem w Trybunale Konstytucyjnym i zastrzegając, że szanuje polską suwerenność, wezwał wszystkie strony do wspierania instytucji demokratycznych.

Obama, jakby nie było prawnik po Harvardzie, wyłożył Dudzie, też prawnikowi, to, co polski prezydent świetnie wie: demokracja nie polega jedynie na wygrywaniu wyborów i pisaniu prawa (w tym miejscu kończy się toporna definicja demokracji wdrażana przez PiS), ale także „na obronie instytucji, od których zależymy każdego dnia: praworządności, niezależnej władzy sądowniczej i wolnej prasy. To są wartości, na którym bardzo zależy Stanom Zjednoczonym, wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu”. To tych zasad Ameryka jest gotowa chronić i ich przestrzegania wymaga od sojuszników z NATO.

Natomiast prezydent Duda o Trybunale się nie zająknął. Opowiadał za to, jak bardzo by chciał, żeby Ameryka nas broniła. Wykorzystał również okazję do zaprezentowania się jako przywódca światowy, który dyskutuje z amerykańskim kolegą o Brexicie, imigracji, udziale Polski w kampanii przeciw Państwu Islamskiemu i innych problemach ludzkości.

Słowa Obamy, choć wygłoszone spokojnie, mają moc solidnej reprymendy skierowanej do Dudy, Beaty Szydło, Jarosława Kaczyńskiego i ich ekipy. Ale przeciwnicy albo krytycy PiS nie powinni odczuwać z tego powodu Schadenfreude. To nie Duda, Szydło, Kaczyński czy Macierewicz są sojusznikami w NATO, ale Rzeczpospolita, chwilowo przez nich kierowana. A jej kondycja to przede wszystkim nasze zmartwienie.

Problemu gwałconej konstytucji, parlamentarnej dyktatury większości czy propagandy w publicznych mediach nie załatwi za nas ani Obama, ani jego następca w Białym Domu, ani Komisja Europejska, ani ktokolwiek inny. Mogą – jak zrobił to Barack Obama w Warszawie – pokazywać, jak bardzo opuściliśmy sztandar, że jego rąbek już moczy się w błocie, ale za nas go nie podniosą.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną