Świat

Wszystko, co trzeba wiedzieć o postanowieniach szczytu NATO [WIDEO]

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Flickr CC by 2.0
Jako organizator szczytu Polacy nie mają się czego wstydzić. Nie obyło się jednak bez kontrowersyjnych zachowań przedstawicieli rządu PiS...

Szczyt NATO w Warszawie dobiegł końca. Miał on być przełomem w natowskim postrzeganiu bezpieczeństwa. Potwierdzono stałą obecność wojsk Sojuszu w Polsce oraz terenach graniczących z Rosją. Nie oznacza to jednak nowych baz na terenie naszego kraju. Podczas szczytu zostały podjęte kluczowe decyzje dotyczące obrony państw członkowskich w razie zagrożenia. Sojusz nie tylko wzmocni wschodnią flankę, ale podpisał nową deklarację o współpracy z Unią Europejską i zadeklarował gotowość swojej obrony antyrakietowej.

W trakcie warszawskiego szczytu głos zabrała Nadia Sawczenko, dziękując państwom członkowskim za wspieranie Ukrainy, a jej krótkie przemówienie zostało nagrodzone brawami. Jako organizatorzy szczytu wypadliśmy bardzo dobrze, jednak duże kontrowersje wzbudziła reakcja rządu PiS na krytyczne słowa Baracka Obamy dotyczące sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o samym szczycie i jego najważniejszych punktach w specjalnym wideo POLITYKI:

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną