Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Jak świat islamu reaguje na zamach w Nicei

Twitter
Ze strony religijnych i politycznych przywódców płyną ostre słowa potępiające atak w Nicei.

Shawqi Allam, Wielki Mufti Egiptu nazywa zamach „nikczemnym atakiem” i podkreśla, że nauki islamskie „nigdy nie wzywały do rozlewu krwi lub zabijania niewinnych, bez względu na ich przekonania i wiarę”. „Jedynym sposobem dla nas jest wzajemna współpraca na wszystkich szczeblach przeciwko temu ekstremizmowi, który obecnie zagraża całemu światu i nie jest już ograniczony tylko do konkretnego regionu”. Sprawcę/sprawców zamachu nazwał „sabotażystami, naśladowcami Szatana, którzy zostaną potępieni w tym życiu i później”.

Uniwersytet Al-Azhar, uważany za wiodący ośrodek sunnickiego nauczania, ten „podły atak terrorystyczny” uważa za sprzeczny z islamem i wzywa do „zjednoczenia wysiłków w walce z terroryzmem i uwolnienie świata od jego zła”.

Sześć państw Zatoki Perskiej we wspólnym oświadczeniu napisały, że mocno potępiają akt terrorystyczny w Nicei. „Rada Współpracy Zatoki Perskiej solidarnie wspiera republikę Francji po tchórzowsko przestępczym zdarzeniu, którego sprawcy zostali pozbawieni wszelkich moralnych i ludzkich wartości”.

Arabia Saudyjska w oświadczeniu potępia „haniebny” akt terrorystyczny, okazuje solidarność z Francją i zamierza z nią współpracować w walce z aktami terrorystycznymi w każdej postaci.

Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu, „potępia zamach najmocniej, jak się da”.

Abdullah bin Zayed al-Nahyan, szef MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że „ta ohydna zbrodnia terrorystyczna każe wszystkim działać zdecydowanie i bez wahania w celu zwalczania terroryzmu we wszystkich jego formach i przejawach”.

Ahmed Abul Gheit, szef Ligi Arabskiej, potępia „tchórzliwy” zamach terrorystyczny.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny potępia „w najostrzejszy sposób haniebny atak terrorystyczny” w Nicei. „Palestyna mocno solidaryzuje się z Francją w tej bolesnej chwili, nasze współczucie i kondolencje składamy rodzinom zmarłych i życzymy poszkodowanym szybkiego powrotu do zdrowia”.

Bahram Ghasemi, rzecznik irańskiego MSZ: „Jak już wielokrotnie mówiłem, terroryzm jest złym zjawiskiem, które zostanie wyeliminowane jedynie dzięki międzynarodowej jedności i współpracy”.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną