Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak świat islamu reaguje na zamach w Nicei

Twitter
Ze strony religijnych i politycznych przywódców płyną ostre słowa potępiające atak w Nicei.

Shawqi Allam, Wielki Mufti Egiptu nazywa zamach „nikczemnym atakiem” i podkreśla, że nauki islamskie „nigdy nie wzywały do rozlewu krwi lub zabijania niewinnych, bez względu na ich przekonania i wiarę”. „Jedynym sposobem dla nas jest wzajemna współpraca na wszystkich szczeblach przeciwko temu ekstremizmowi, który obecnie zagraża całemu światu i nie jest już ograniczony tylko do konkretnego regionu”. Sprawcę/sprawców zamachu nazwał „sabotażystami, naśladowcami Szatana, którzy zostaną potępieni w tym życiu i później”.

Uniwersytet Al-Azhar, uważany za wiodący ośrodek sunnickiego nauczania, ten „podły atak terrorystyczny” uważa za sprzeczny z islamem i wzywa do „zjednoczenia wysiłków w walce z terroryzmem i uwolnienie świata od jego zła”.

Sześć państw Zatoki Perskiej we wspólnym oświadczeniu napisały, że mocno potępiają akt terrorystyczny w Nicei. „Rada Współpracy Zatoki Perskiej solidarnie wspiera republikę Francji po tchórzowsko przestępczym zdarzeniu, którego sprawcy zostali pozbawieni wszelkich moralnych i ludzkich wartości”.

Arabia Saudyjska w oświadczeniu potępia „haniebny” akt terrorystyczny, okazuje solidarność z Francją i zamierza z nią współpracować w walce z aktami terrorystycznymi w każdej postaci.

Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu, „potępia zamach najmocniej, jak się da”.

Abdullah bin Zayed al-Nahyan, szef MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że „ta ohydna zbrodnia terrorystyczna każe wszystkim działać zdecydowanie i bez wahania w celu zwalczania terroryzmu we wszystkich jego formach i przejawach”.

Ahmed Abul Gheit, szef Ligi Arabskiej, potępia „tchórzliwy” zamach terrorystyczny.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny potępia „w najostrzejszy sposób haniebny atak terrorystyczny” w Nicei. „Palestyna mocno solidaryzuje się z Francją w tej bolesnej chwili, nasze współczucie i kondolencje składamy rodzinom zmarłych i życzymy poszkodowanym szybkiego powrotu do zdrowia”.

Bahram Ghasemi, rzecznik irańskiego MSZ: „Jak już wielokrotnie mówiłem, terroryzm jest złym zjawiskiem, które zostanie wyeliminowane jedynie dzięki międzynarodowej jedności i współpracy”.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną