Świat

Jak świat islamu reaguje na zamach w Nicei

Twitter
Ze strony religijnych i politycznych przywódców płyną ostre słowa potępiające atak w Nicei.

Shawqi Allam, Wielki Mufti Egiptu nazywa zamach „nikczemnym atakiem” i podkreśla, że nauki islamskie „nigdy nie wzywały do rozlewu krwi lub zabijania niewinnych, bez względu na ich przekonania i wiarę”. „Jedynym sposobem dla nas jest wzajemna współpraca na wszystkich szczeblach przeciwko temu ekstremizmowi, który obecnie zagraża całemu światu i nie jest już ograniczony tylko do konkretnego regionu”. Sprawcę/sprawców zamachu nazwał „sabotażystami, naśladowcami Szatana, którzy zostaną potępieni w tym życiu i później”.

Uniwersytet Al-Azhar, uważany za wiodący ośrodek sunnickiego nauczania, ten „podły atak terrorystyczny” uważa za sprzeczny z islamem i wzywa do „zjednoczenia wysiłków w walce z terroryzmem i uwolnienie świata od jego zła”.

Sześć państw Zatoki Perskiej we wspólnym oświadczeniu napisały, że mocno potępiają akt terrorystyczny w Nicei. „Rada Współpracy Zatoki Perskiej solidarnie wspiera republikę Francji po tchórzowsko przestępczym zdarzeniu, którego sprawcy zostali pozbawieni wszelkich moralnych i ludzkich wartości”.

Arabia Saudyjska w oświadczeniu potępia „haniebny” akt terrorystyczny, okazuje solidarność z Francją i zamierza z nią współpracować w walce z aktami terrorystycznymi w każdej postaci.

Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu, „potępia zamach najmocniej, jak się da”.

Abdullah bin Zayed al-Nahyan, szef MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że „ta ohydna zbrodnia terrorystyczna każe wszystkim działać zdecydowanie i bez wahania w celu zwalczania terroryzmu we wszystkich jego formach i przejawach”.

Ahmed Abul Gheit, szef Ligi Arabskiej, potępia „tchórzliwy” zamach terrorystyczny.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny potępia „w najostrzejszy sposób haniebny atak terrorystyczny” w Nicei. „Palestyna mocno solidaryzuje się z Francją w tej bolesnej chwili, nasze współczucie i kondolencje składamy rodzinom zmarłych i życzymy poszkodowanym szybkiego powrotu do zdrowia”.

Bahram Ghasemi, rzecznik irańskiego MSZ: „Jak już wielokrotnie mówiłem, terroryzm jest złym zjawiskiem, które zostanie wyeliminowane jedynie dzięki międzynarodowej jedności i współpracy”.

Warte przeczytania

Reklama

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną