„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Zbij termometr

Czy rosyjski system polityczny ma przyszłość

W kontekście wyzwań stojących przed systemem władzy w Rosji obecne wybory parlamentarne są istotne, ale nie decydujące. W kontekście wyzwań stojących przed systemem władzy w Rosji obecne wybory parlamentarne są istotne, ale nie decydujące. Peter Kovalev/TASS / Forum
Jedna Rosja, partia władzy, nie powinna była się bać o wyniki wyborów z 18 września. Po co zatem ta pospieszna przedwyborcza rozprawa z Centrum Lewady – jedyną niezależną sondażownią?
Koszulki z motywami polityczno-patriotycznymi w moskiewskim sklepieSasha Mordovets/Getty Images Koszulki z motywami polityczno-patriotycznymi w moskiewskim sklepie

Na cel naprowadzał senator Dmitrij Sablin z ruchu o wiele mówiącej nazwie Antymajdan, strzelało ministerstwo sprawiedliwości. Według Sablina, wojownika o czystość rosyjskiego patriotyzmu, Centrum Lewady przeprowadza badania sondażowe „zgodnie z linią ministerstwa obrony USA i na zamówienie Uniwersytetu w Wisconsin”. Urzędnicy ministerstwa przeprowadzili w biurach socjologów przeszukania i kontrole. Wykryli „zagraniczne źródła finansowania”, chociaż nikt ich przed nimi nie ukrywał – Centrum prowadziło regularną sprawozdawczość.

Polityka 39.2016 (3078) z dnia 20.09.2016; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbij termometr"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020