Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Po trzeciej debacie: Trump marnuje ostatnią szansę

Mike Blake/Reuters / Forum
Hillary Clinton skradła Trumpowi show.

Trzecią i ostatnią debatę prezydencką Donald Trump zaczął dobrze. Kontrolował swoje emocje, swoje ego, swój język ciała. Ale później dał się wyprowadzić z równowagi i Hillary Clinton skradła mu show. Trump wrócił do siebie: przerywał, rozdawał ciosy na ślepo, miotał epitety („nasty woman”, wstrętna baba). Na tym tle ubrana w gustowną jasną tunikę Hillary nabierała prezydenckiej powagi.

W tej debacie, jak i w poprzednich, chodziło o trzy sprawy. Po pierwsze o to, by przedstawić się milionom wyborców w roli lidera państwa i narodu. Po drugie o to, by przyciągnąć do swej kandydatury wyborców niezdecydowanych. Po trzecie, by zarazem skonsolidować wyborców już pozyskanych. Myślę, że po trzech debatach wolno powiedzieć, że w punkcie pierwszym, drugim i trzecim pani Clinton wypadła lepiej.

Dla Trumpa trzecia debata była ostatnią szansą wydobycia się z dołka, w jaki wpadł po drugiej debacie. Kryzys zaostrzyły upublicznione sprośne przechwałki Trumpa, które pogrążały go w oczach nie tylko zwolenniczek i zwolenników Hillary, ale także w części tradycyjnego elektoratu Republikanów. Trump nie znalazł na to dobrej odpowiedzi, a Clinton mogła z poniesionym czołem bronić w debacie godności i praw kobiet.

Trump nie wykorzystał w walce bulwersujących nagrań, w których współpracownicy Clinton rozważają posłużenie się prowokacjami do wywołania zamieszek na wiecach jej rywala. Obserwatora z Europy może to szokować tak, jak szokujące było uchylanie się Trumpa od jasnej odpowiedzi, czy uzna swoją ewentualną – a w świetle sondaży i wyników wyborów w kluczowych stanach coraz bardziej prawdopodobną porażkę.

Jeśli wierzyć sondażom – ale ludzie mogą wstydzić się, że chcą głosować na Trumpa i nie mówią prawdy ankieterom – agresywny, seksistowski miliarder bez doświadczenia państwowego (co przekonująco pokazała w debacie Clinton) nie jest w stanie przebić szklanego sufitu czterdziestu procent poparcia.

W trzeciej debacie miał dobre momenty, gdy punktował Hillary choćby w sprawach ekonomii czy polityki zagranicznej, ale pani Clinton celnie ripostowała. Media światowe natychmiast wyłapały z debaty moment, kiedy Hillary nazywa Trumpa „marionetką Putina”, który próbuje się mieszać w sprawę wyborów prezydenckich.

Sądzę, że w ostatniej debacie udało jej się dotrzeć do sporej części niezdecydowanych z kluczowym w tej kampanii przekazem, że Trump nie tylko nie nadaje się na prezydenta wciąż najpotężniejszego państwa na świecie, ale mógłby Ameryce zaszkodzić. Że nie uczyni jej wielką, tylko zrobi z niej pośmiewisko.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Charytatywne aukcje sztuki robią furorę. Pomoc jest (bez)cenna. Jak to działa?

Ostatnie spektakularne wyniki mogą zaskakiwać. W Polsce charytatywne licytacje sztuki z roku na rok tylko zyskują na rozmachu.

Aleksander Świeszewski
15.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną