Komentator „Washington Post” o sytuacji powyborczej w USA

Ameryka chora na Trumpa
Rozmowa z Jacksonem Diehlem, czołowym komentatorem „Washington Post”, o powyborczym szoku w Stanach Zjednoczonych.
Smutek i rozpacz przeciwników Donalda Trumpa
Rick Wilking/Reuters/Forum

Smutek i rozpacz przeciwników Donalda Trumpa

Tomasz Zalewski: – I co teraz będzie?
Jackson Diehl: – Uczciwie powiem, że nie wiemy, jak to wszystko się dalej potoczy, jak będzie się rozwijać sytuacja w kraju i jak będzie wyglądać nasza rola na świecie. Zwycięstwo Trumpa kieruje Amerykę w nieznane.

Dlaczego Hillary Clinton przegrała na ostatniej prostej?
Najprościej mówiąc: to był rok buntu przeciw establishmentowi. Bardzo trudno jest wygrać jednej partii trzy wybory prezydenckie z rzędu. Gospodarka wzrasta powoli i 60–70 proc. Amerykanów uważa, że kraj nie podąża w dobrym kierunku. Wielu nie jest zadowolonych ze swej sytuacji ekonomicznej. Hillary jest w Waszyngtonie wystarczająco długo, aby postrzegano ją jako uosobienie status quo. Prowadziła dość dobrą kampanię, ale prześladowały ją błędy, które zrobiła jako sekretarz stanu, przede wszystkim z e-mailami. Nie był to wielki skandal, ale wyolbrzymili go jej oponenci.

Czy wobec rewolty przeciw establishmentowi jej głównym błędem nie było prowadzenie kampanii pod hasłami kontynuacji? Przekonującej wyborców, że jej rządy będą „trzecią kadencją” prezydentury Obamy?
Nie sądzę. Hillary nie mogła zdystansować się wobec Obamy. Była w jego gabinecie, odwoływała się do poparcia grup, które popierały Obamę. Potrzebowała ich głosów. Odcięcie się od Obamy by jej nie pomogło.

Jak się pan czuje jako redaktor gazety, która od tygodni niesłychanie ostro atakowała Trumpa jako pompatycznego ignoranta, którego porywczy temperament dyskwalifikuje jako prezydenta USA? Jego obóz odpowiadał, że jesteście częścią medialnego establishmentu, który nie traktował go sprawiedliwie...
Jestem dumny z tego, co robiliśmy, zwracając uwagę na to, jakim zagrożeniem dla naszego systemu politycznego, amerykańskiego przywództwa w świecie i dla naszych podstawowych wartości jest Trump.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną