Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Fidel Castro nie żyje. Był przywódcą Kuby przez niemal 50 lat

Fidel Castro Fidel Castro Rafael Perez / Forum
W 2012 roku magazyn „Time” określił Fidela Castro jedną ze stu najbardziej wpływowych osób wszech czasów.

Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat – poinformował w telewizji jego brat Raul, który przejął po nim rządy w 2006 roku.

Fidel Castro był przywódcą Kuby w latach 1959–2008

Fidel urodził się w 1926 r. w Biránie. Edukację zdobył w szkołach jezuickich w Santiago de Cuba. W 1947 r. dołączył do Kubańskiej Partii Ludowej, sześć lat później wziął udział w ataku na koszary wojskowe Moncada w Santiago de Cuba w ramach próby obalenia Fulgencio Batisty. Skazano go na 15 lat więzienia, ale wyszedł po 2 latach w ramach amnestii.

Fidela Castro do władzy wyniosła zwycięska rewolucja przeciwko generałowi Fulgencio Bitiście. W 1959 r. objął stanowisko premiera, a w 1965 r. – sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby. W czasie swoich rządów Castro przeciwników politycznych skazywał na więzienie i wyroki śmierci. Szacuje się, że ofiarami jego terroru mogło paść nawet 100 tys. osób.

Fidel Castro – ostatni komunista

Wielokrotnie próbowano dokonać zamachu na Castro. Zdaniem kubańskich służb tych prób mogło być nawet kilkaset.

W 1961 r. doszło do tzw. inwazji w Zatoce Świń, czyli nieudanej próby obalenia rządu Fidela Castro przez kubańskich emigrantów. Operacja odbywała się przy wsparciu Amerykanów, zakończyła się zwycięstwem kubańskich sił zbrojnych.

W 2006 r. Castro przekazał władzę młodszemu bratu Raulowi. Dwa lata później złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Państwa.

W 2012 r. magazyn „Time” określił Fidela Castro jedną ze stu najbardziej wpływowych osób wszech czasów.

„Gdyby historia potoczyła się inaczej, być może to Fidel Castro, tak jak teraz Nelson Mandela, byłby wynoszony na ołtarze, a Mandelę potępiano by jako terrorystę i dyktatora. Gdyby pierwszy wyszedł na wolność jesienią życia, a drugi jakimś cudem – tak jak Fidel w historii realnej – zdobył władzę za młodu i utrzymywał ją przez dekady zimnej wojny; z pomocą Moskwy oczywiście... Historia alternatywna to ćwiczenia z wyobraźni, które pomagają czasem lepiej zrozumieć historię, która zdarzyła się naprawdę” – pisał o Castro w POLITYCE Artur Domosławski.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną