Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Fidel Castro nie żyje. Był przywódcą Kuby przez niemal 50 lat

Fidel Castro Fidel Castro Rafael Perez / Forum
W 2012 roku magazyn „Time” określił Fidela Castro jedną ze stu najbardziej wpływowych osób wszech czasów.

Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat – poinformował w telewizji jego brat Raul, który przejął po nim rządy w 2006 roku.

Fidel Castro był przywódcą Kuby w latach 1959–2008

Fidel urodził się w 1926 r. w Biránie. Edukację zdobył w szkołach jezuickich w Santiago de Cuba. W 1947 r. dołączył do Kubańskiej Partii Ludowej, sześć lat później wziął udział w ataku na koszary wojskowe Moncada w Santiago de Cuba w ramach próby obalenia Fulgencio Batisty. Skazano go na 15 lat więzienia, ale wyszedł po 2 latach w ramach amnestii.

Fidela Castro do władzy wyniosła zwycięska rewolucja przeciwko generałowi Fulgencio Bitiście. W 1959 r. objął stanowisko premiera, a w 1965 r. – sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby. W czasie swoich rządów Castro przeciwników politycznych skazywał na więzienie i wyroki śmierci. Szacuje się, że ofiarami jego terroru mogło paść nawet 100 tys. osób.

Fidel Castro – ostatni komunista

Wielokrotnie próbowano dokonać zamachu na Castro. Zdaniem kubańskich służb tych prób mogło być nawet kilkaset.

W 1961 r. doszło do tzw. inwazji w Zatoce Świń, czyli nieudanej próby obalenia rządu Fidela Castro przez kubańskich emigrantów. Operacja odbywała się przy wsparciu Amerykanów, zakończyła się zwycięstwem kubańskich sił zbrojnych.

W 2006 r. Castro przekazał władzę młodszemu bratu Raulowi. Dwa lata później złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Państwa.

W 2012 r. magazyn „Time” określił Fidela Castro jedną ze stu najbardziej wpływowych osób wszech czasów.

„Gdyby historia potoczyła się inaczej, być może to Fidel Castro, tak jak teraz Nelson Mandela, byłby wynoszony na ołtarze, a Mandelę potępiano by jako terrorystę i dyktatora. Gdyby pierwszy wyszedł na wolność jesienią życia, a drugi jakimś cudem – tak jak Fidel w historii realnej – zdobył władzę za młodu i utrzymywał ją przez dekady zimnej wojny; z pomocą Moskwy oczywiście... Historia alternatywna to ćwiczenia z wyobraźni, które pomagają czasem lepiej zrozumieć historię, która zdarzyła się naprawdę” – pisał o Castro w POLITYCE Artur Domosławski.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną