Chelsea Manning – kim jest słynna sygnalistka, która przyniosła sławę WikiLeaks i jego twórcy?
Za wyniesienie 250 tys. tajnych dokumentów dotyczących polityki USA groziło jej dożywocie, ostatecznie skazano ją na 35 lat. Barack Obama skrócił właśnie czas jej odsiadki do 7 lat.
Dla wielu Chelsea Manning stała się najważniejszą sygnalistką, która ujawniła niewygodne fakty dla USA.
torbakhopper/Flickr CC by 2.0

Dla wielu Chelsea Manning stała się najważniejszą sygnalistką, która ujawniła niewygodne fakty dla USA.

Chelsea Manning uważa się za kobietę. Nie ma jej nowszych zdjęć, bo nie może być fotografowana ani filmowana. W więzieniu nie ma też dostępu do internetu.
mathew lippincott/Flickr CC by 2.0

Chelsea Manning uważa się za kobietę. Nie ma jej nowszych zdjęć, bo nie może być fotografowana ani filmowana. W więzieniu nie ma też dostępu do internetu.

Chelsea Manning wyjdzie na wolność 17 maja 2017 roku – wtedy właśnie upłynie 7 lat, jakie spędziła w więzieniu federalnym w Fort Leavenworth w stanie Kansas. Barack Obama skracając karę Manning, wziął pod uwagę to, że przyznała się ona do winy i wyraziła skruchę.

Nazwisko Manning poznaliśmy w 2010 roku za sprawą hakera Adriana Lamo, który odkrył, że to właśnie Manning (wówczas znany jeszcze jako Bradley) wyniosła i przekazała WikiLeaks ćwierć miliona dokumentów sklasyfikowanych jako tajne. Dotyczyły one operacji USA w Iraku i w Afganistanie, a także więźniów przetrzymywanych bez procesów w Guantanamo. Najgłośniejsze było jednak przekazanie mediom krótkiego nagrania wideo z akcji wojskowej na przedmieściu Bagdadu. Na nagraniu widać, jak załoga helikoptera strzela do nieuzbrojonych ludzi (były ofiary śmiertelne).

Agencja Reuters – której personel ucierpiał – usiłowała bezskutecznie uzyskać to nagranie drogą legalną, powołując się na prawo do informacji publicznej. „Manning działał tu bez wątpienia w interesie publicznym. Ujawnił prawdopodobną – jak wynikało z okoliczności – zbrodnię wojenną, a jeśli nawet wideo nie oddawało całości czy prawdziwego sensu zdarzenia, krwawy incydent powinien być bezstronnie zbadany przed sądem. Za ten czyn ująłbym Manningowi większość kary z surowego wyroku, jaki ogłoszono” – pisał Marek Ostrowski, komentując ten wyrok i zwracając uwagę, że jednak wśród innych ujawnionych danych znalazły się takie, które naruszają interesy obronne USA.

Przypomnijmy: w 2013 r. sąd wojskowy skazał Manning za szpiegostwo, zdradę tajemnicy państwowej, oszustwa komputerowe oraz kradzieże na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowego i wydalenie ze służby. Sąd uniewinnił Manning jednak od najcięższego zarzutu – pomagania wrogom USA, za co groziła kara dożywocia.

Niedługo po wydaniu wyroku Bradley ogłosił, że czuje się kobietą i poprosił, by używać wobec niego form żeńskich. W 2014 roku sąd oficjalnie zgodził się na zmianę imienia z Bradley na Chelsea. W więzieniu Chelsea od 2015 roku poddaje się terapii hormonalnej w oczekiwaniu na operację korekty płci.

Jesienią zeszłego roku podjęła 5-dniową głodówkę, protestując przeciwko warunkom odbywania kary i brak dostępu do leków, których potrzebuje jako osoba transseksualna. Głodówkę przerwała dopiero po zapewnieniu władz więzienia, że będzie mogła poddać się operacji korekty płci, mimo odbywania kary.

Chelsea Manning – postać tragiczna

O ile teraz, po decyzji ustępującego prezydenta, Chelsea Manning może mówić o szczęściu, w jej dotychczasowym życiu tego ostatniego nie było raczej w nadmiarze. Należałoby zacząć od trudnego dzieciństwa i toksycznych rodziców. Chelsea przyszła na świat 29 lat temu na głębokiej prowincji USA w liczącej niewiele ponad 1000 mieszkańców miejscowości Crescent w stanie Oklahoma jako chłopiec Bradley Manning. Brian, ojciec, był byłym wojskowym (zajmował się analizą danych wywiadowczych). Swoją przyszłą żonę (Susan) poznał przypadkiem, w sklepie, kiedy służył w Walii.

Jako dziecko mały Bradley praktycznie nie mógł liczyć na pomoc rodziców. Oboje byli alkoholikami, opiekę nad bratem przejęła jej 11-letnia siostra Casey, która przed sądem wyznała, że matka nie rozstawała się z butelką, nawet gdy była w ciąży.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną