Świat

Dekretowa demolka

Dekretowa demolka Donalda Trumpa

Donald Trump Donald Trump Kevin Lamarque/Reuters / Forum

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął urzędowanie serią kontrowersyjnych dekretów, powtarzaniem kłamstw i atakowaniem mediów za nieprzychylność. Datę swojej inauguracji ustanowił Narodowym Dniem Patriotycznego Wzmożenia.

Wraz z inauguracją prezydentury Donalda Trumpa na szczyt listy bestsellerów księgarni Amazon trafił „Rok 1984” George’a Orwella, sprzedaż wzrosła stukrotnie, wyczerpały się zapasy i trzeba było zamówić dodruk. To efekt wystąpienia Kellyanne Conway, szefowej kampanii Trumpa, w sprawie frekwencji podczas uroczystości w Waszyngtonie. I użytej przez nią frazy o „faktach alternatywnych”, w stylu orwellowskiej „nowomowy”. Sprawa frekwencji podczas inauguracji w Waszyngtonie – na fotografiach ewidentnie mniejszej niż osiem lat temu u Obamy – stała się głównym motywem pierwszych dni nowej prezydentury. Trump drążył ten temat kilkukrotnie, zgłaszając pretensje do dziennikarzy, że podważają jego legitymację jako prezydenta i „są najbardziej nieuczciwymi ludźmi na świecie”. Kiedy Gallup ogłosił wyniki sondażu, że jego pierwsze kroki aprobuje 45 proc. Amerykanów, w porównaniu z 67 proc. Obamy i 57 proc. Busha juniora, nazwał wyniki „ustawionymi”. Prezydent ogłosił też (gołosłownie), że jego trzymilionowa przegrana z Hillary Clinton w liczbie zdobytych głosów to skutek fałszerstwa wyborczego. Pochwalił skuteczność stosowania tortur, bo „musimy ogień zwalczać ogniem”. Odmówił, ustami pani Conway, ujawnienia swoich zeznań podatkowych.

Prezydent podpisał szereg rozporządzeń o charakterze symbolicznym. M.in. rozpoczął demontaż Obamacare, systemu ubezpieczeń zdrowotnych, który objął 20 mln Amerykanów; wycofał USA z układu TPP, partnerstwa 12 państw Azji i Pacyfiku; podjął decyzje o rozpoczęciu budowy muru na liczącej 3,2 tys.

Polityka 5.2017 (3096) z dnia 31.01.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Dekretowa demolka"
Reklama