Świat

Co oznacza dymisja Michaela Flynna? I kim był dla Trumpa?

Michael Flynn Michael Flynn CARLOS BARRIA / Forum
Po kompromitacji z dekretem o uchodźcach mamy kolejny dowód, że w Białym Domu Donalda Trumpa panuje kompletny chaos i nie wiadomo, co z jego strony może nas jeszcze czekać.

Do dymisji podał się doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego, emerytowany generał Michael Flynn. Bezpośrednim powodem były jego prowadzone w grudniu rozmowy z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Kisliakiem. Flynn miał w nich omawiać los sankcji na Rosję. Rozmowy na temat dotyczący polityki zagranicznej może z obcym państwem prowadzić tylko ekipa rządząca, a przed inauguracją prezydenta generał był jeszcze osobą prywatną, więc prawdopodobnie złamał prawo.

Ale Flynn naraził się Trumpowi głównie tym, że wyszło na jaw, iż zaplątał się we własne kłamstwa: najpierw powiedział, że w rozmowie z Kisljakiem nie mówił o sankcjach – tak na podstawie jego zapewnień przedstawił sprawę mediom wiceprezydent Mike Pence – a potem się sprostował, mówiąc, że nie pamięta już, „czy na pewno” nie poruszał tego tematu. Pence dostał furii, a Biały Dom został ostrzeżony, że Flynn może być szantażowany przez Kreml.

Flynn, najbardziej kontrowersyjna postać u boku Trumpa

Flynn od początku był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w ekipie prezydenta. Były koordynator służb specjalnych, wyrzucony stamtąd za konfliktowy styl kierowania, islamofob i wyznawca teorii spiskowych, należał w Białym Domu do frakcji „ideologów”, gotowych do krucjaty na rzecz odrodzenia Ameryki jako kraju cywilizacji judeochrześcijańskiej, której przewodzi główny strateg Trumpa, Steve Bannon, włączony niedawno do Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC). Uchodził także za czołowego zwolennika dogadania się z Rosją, którą często odwiedzał. Czy jego dymisja zapowiada zmianę na tym odcinku?

Za wcześnie o tym wyrokować. Następcą Flynna został tymczasowo generał Keith Kellog, a do stałego objęcia wakatu kandydują inni generałowie: Robert Harward i David Petraeus. Są oni bardziej „mainstreamowi” niż obsesjonat Flynn, jednak trudno uwierzyć, by swoje dialogi z rosyjskim ambasadorem prowadził on na własną rękę.

Stał za nim Trump. Ale z nim nic jeszcze nie wiadomo. Główne stanowiska w ekipie prezydenta sprawują politycy establishmentu: Pence, Tillerson, Mattis, Priebus. Trump prowadzi politykę zagraniczną przez Twittera, co jego otoczenie doprowadza do rozpaczy. Co rano członkowie NSC gimnastykują się, jak rozumieć tweety i dostosować do nich politykę. Wpadka z Flynnem uszczupla polityczny kapitał Trumpa, aprobata Amerykanów dla jego poczynań spadła do 40 proc. Dymisja jest przyznaniem, że prezydent popełnił kadrowy błąd. Może ośmielić jego krytyków w Partii Republikańskiej, przerażonych perspektywą destabilizacji w kraju i na arenie międzynarodowej.

Ale rozlegają się też głosy, że rezygnacja Flynna wzmocni rządy prezydenta. Ostatecznie pokazał, że natychmiast reaguje na potknięcia podwładnych. Poświęcenie Flynna, jednego z ludzi najbardziej mu oddanych, ale też przysparzających mu kłopotów, może częściowo uspokoić opozycję w Kongresie i pozwolić, by zwrócić się ku innymi problemom. Powinno też wzmocnić poważnych polityków w gabinecie, jak Pence, Tillerson czy Mattis. Czy Trump będzie ich słuchać? Czy balon Trumpa, po zrzuceniu kłopotliwego balastu, nabierze wysokości?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną