Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czy amerykański prezydent może bezkarnie pleść, co mu ślina na język przyniesie?

Donald Trump, prezydent USA Donald Trump, prezydent USA Michael Vadon / Wikipedia
Szwecja prostuje informacje, jakoby doszło tam do zamachu terrorystycznego, co zasugerował prezydent USA.

Na sobotnim wiecu na Florydzie Donald Trump broniąc swojej polityki migracyjnej, przytoczył przykład Europy, w której przez zbytnie – jego zdaniem – otwarcie się na imigrantów kolejne kraje mają teraz kłopoty. Amerykański prezydent wymienił Niemcy i Szwecję, w której dzień wcześniej rzekomo doszło do ataku terrorystycznego.

Na wiecu nikt się nie zdziwił ani nie zaprotestował, bo prawdopodobieństwo, że Amerykanie na Florydzie śledzą z zapartym tchem to, co się dzieje w dalekiej Szwecji, jest niewielkie. Jednak w Szwecji zareagowano od razu. Rzeczniczka szwedzkiego MSZ oświadczyła, że rządowi nic nie wiadomo o jakichkolwiek incydentach terrorystycznych.

Słowa prezydenta znaczą więcej

Mówiąc o Szwecji podczas sobotniego wiecu na Florydzie, prezydent nie miał na myśli konkretnego ataku terrorystycznego, ale ogólny wzrost przestępczości w tym kraju – przekonywała już w niedzielę rzeczniczka Białego Domu. A i sam Trump zaczął się wycofywać ze swoich wypowiedzi rakiem, pisząc na Twitterze, że zasugerował się oglądanym ostatnio w telewizji Fox News wywiadem z dokumentalistą Amim Horowitzem, który opowiadał w swoim filmie o zmianach, jakie w Szwecji spowodowali osiedlający się tam imigranci. Czyli prezydent usłyszał, że coś dzwoni, ale nie sprawdził, w którym kościele.

W zeszłym roku, jeszcze podczas kampanii prezydenckiej, w Dayton w stanie Ohio Donalda Trumpa próbował zaatakować podczas wiecu młody człowiek. I chociaż na początku incydent wyglądał groźnie, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo szybko sobie z napastnikiem poradziły. Sam Trump natychmiast jednak na Twitterze ogłosił, że człowiek, który chciał go zaatakować, miał związki z tzw. Państwem Islamskim. Na pytanie dziennikarza, który następnego dnia zapytał, skąd Donald Trump ma informacje, że mężczyzna z Dayton ma związki z ISIS, Trump odpowiedział, że wie tylko to, co jest w internecie, i że to tam krążył filmik, na podstawie którego się wypowiada.

Od kandydata na prezydenta, a potem od gospodarza Białego Domu, oczekiwałoby się jednak czegoś więcej niż łatwego przenoszenia zasłyszanych lub przeczytanych w sieci informacji. Słowa wypowiedziane lub napisane przez prezydenta ważą więcej. Tymczasem Donald Trump zupełnie o to nie dba. Jest też kompletnie nieprzewidywalny. I o ile Amerykanie w polityce krajowej mają na szczęście mocno rozwinięty system checks and balances, czyli rozmaite mechanizmy kontroli i równowagi, które w razie niebezpieczeństwa pozwalają łatwo prezydenta zablokować, to niestety w sprawach zagranicznych amerykański prezydent może więcej, i tu trudno o podobną blokadę.

Prezydent może tworzyć alternatywną rzeczywistość, przyłapany przepraszać i prostować albo wręcz przeciwnie, iść w zaparte i  twierdzić, że miał coś innego na myśli. To już jest kwestia stylu uprawiania polityki.

Oczywiście może się zdarzyć, że Donald Trump powie lub zrobi coś takiego, co spowoduje jego impeachment. I przy jego temperamencie, braku doświadczenia i cechach charakteru taka opcja nie jest wykluczona. Najbliższe cztery lata mogą więc być ekscytujące, ale niestety czasami mogą też być groźne.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną