Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Szwecja – solidarnie przeciw terrorowi

W niedzielę pod hasłami jedności i solidarności odbyła się jedna z największych w historii manifestacji w centrum Sztokholmu. W niedzielę pod hasłami jedności i solidarności odbyła się jedna z największych w historii manifestacji w centrum Sztokholmu. Markus Schreiber/AP / EAST NEWS

Jak zapobiegać aktom przemocy w kraju swobód politycznych.

Sztokholm dochodzi do siebie po piątkowym zamachu terrorystycznym, w którym zginęły cztery osoby. Sprawcą okazał się 39-letni Rahman Akilow, uchodźca z Uzbekistanu, który wjechał skradzioną ciężarówką w ulicę handlową, potrącając po drodze przechodniów. Miała to być zemsta za odmowę udzielenia mu azylu. Szybkie ujęcie sprawcy, już w kilka godzin po zamachu, było możliwe dzięki dobremu przygotowaniu policji. Po aktach terroru w Europie policja otrzymała zwiększone środki na przeciwdziałanie takim wypadkom. Zainstalowano więcej nowoczesnych kamer, które odegrały kluczową rolę w zidentyfikowaniu sprawcy i rozesłaniu listów gończych z jego sylwetką. Pomocna okazała się rozszerzona współpraca z innymi policjami w Europie. Policja otrzymała silne wsparcie społeczeństwa, które kwiatami nagrodziło ją za sprawne działania.

W niedzielę pod hasłami jedności i solidarności ludzi różnych ras, narodowości i przekonań odbyła się jedna z największych w historii manifestacji w centrum Sztokholmu. Panuje pełna zgoda co do dalszych kroków, które utrudnią terrorystom działania: rozszerzenie nadzoru, dalsze zacieśnienie międzynarodowej współpracy i szybsze usuwanie ze Szwecji osób, którym odmówiono prawa pobytu; jest ich ok. 10 tys. Powszechnie krytykuje się łatwość, z jaką terroryści zdobywają ciężarówki, które stają się w ich rękach groźną bronią. To kolejny punkt na liście pilnych wniosków.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama