Kim jest Brigitte Trogneux, nowa Pierwsza Dama Francji?
Media na całym świecie zainteresowały się przede wszystkim tym, że jest starsza od męża o 24 lata. Mimo że tyle samo lat dzieli Donalda Trumpa i Melanię. Ale tego tematu w mediach nigdy nie podnoszono.
Brigitte Macron
Eric Feferberg/Forum

Brigitte Macron

„Emmanuel Macron nie osiągnąłby tyle bez jej wsparcia” – uważa Marc Ferracci, kampanijny doradca Macrona i równocześnie świadek na ślubie nowej pierwszej pary Francji. Dodaje: „Jej obecność jest dla niego kluczowa”.

Żadna Pierwsza Dama nie miała tak dużego wpływu na karierę swojego męża jak Brigitte Trogneux na Emmanuela. Starsza od męża o 24 lata (tak jak Donald Trump od swojej żony Melanii, choć tego tematu w mediach nigdy nie podnoszono), była jego intelektualną przewodniczką i mentorką, od kiedy skończył 15 lat. W czasie kampanii wyborczej odgrywała jedną z kluczowych ról, doradzając w konstruowaniu przemówień i ustalaniu kampanijnej strategii.

Kim jest Brigitte Macron?

Urodziła się w 1953 r. w zamożnej rodzinie Trogneux w Amiens na północy Francji. Jej rodzice byli właścicielami fabryki czekolady. W wieku 20 lat poślubiła francuskiego bankiera André Louis Auzièrego, z którym ma troje dzieci.

W latach 90. pracowała jako nauczyciela dramy i francuskiego w prywatnej szkole jezuitów w prestiżowym liceum La Providence w Amiens, w której uczył się także 15-letni Emmanuel Macron. Ponoć zakochał się w niej dwa lata później. Jako 17-latek obiecał, że kiedyś ożeni się z Brigitte. „»Cokolwiek zrobisz, ożenię się z tobą« – powiedział mi” – wspominała w wywiadzie dla „Paris Match”, dodając, że już wtedy „z każdym dniem coraz bardziej zachwycała się inteligencją Emmanuela, której głębi nie odkryła po dziś dzień”.

Kiedy romans wyszedł na jaw, rodzice przyszłego prezydenta zabronili mu jednak kontaktów z nauczycielką i wysłali do Paryża. To jednak nie pomogło. W 2006 r. Brigitte rozwiodła się z Auzièrem, a rok później poślubiła Macrona.

W politczyną karierę męża zaangażowała się dopiero w 2012 r. Zdecydowała się wtedy wesprzeć męża urzędującego w ministerstwie gospodarki, przemysłu i cyfryzacji. Jej rola nie ograniczała się jednak nigdy do bycia żoną przy mężu. Asystowała w posiedzeniach rządu, choć nie była jego członkinią. „Jej zdanie jest dla mnie ogromnie ważne” – Macron zapewniał w wywiadzie dla Canal+, podkreślając, że żona prezentuje często inny punkt widzenia i chce go brać pod uwagę.

Gdy pod koniec lipca 2016 r. Macron podał się do dymisji i ogłosił, że zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich we Francji, Brigitte Trogneux z żony ministra stała się żoną kandydata na prezydenta. Kiedy Macron założył partię En Marche! („Naprzód!”), Trogneux pomagała mu w organizacji spotkań z wyborcami. W ciągu minionego roku 10 razy pojawili się na okładce „Paris Match”, stając się najbardziej popularną parą Paryża.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną