Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kim jest Brigitte Trogneux, nowa Pierwsza Dama Francji?

Brigitte Macron Brigitte Macron Eric Feferberg / Forum
Media na całym świecie zainteresowały się przede wszystkim tym, że jest starsza od męża o 24 lata. Mimo że tyle samo lat dzieli Donalda Trumpa i Melanię. Ale tego tematu w mediach nigdy nie podnoszono.

„Emmanuel Macron nie osiągnąłby tyle bez jej wsparcia” – uważa Marc Ferracci, kampanijny doradca Macrona i równocześnie świadek na ślubie nowej pierwszej pary Francji. Dodaje: „Jej obecność jest dla niego kluczowa”.

Żadna Pierwsza Dama nie miała tak dużego wpływu na karierę swojego męża jak Brigitte Trogneux na Emmanuela. Starsza od męża o 24 lata (tak jak Donald Trump od swojej żony Melanii, choć tego tematu w mediach nigdy nie podnoszono), była jego intelektualną przewodniczką i mentorką, od kiedy skończył 15 lat. W czasie kampanii wyborczej odgrywała jedną z kluczowych ról, doradzając w konstruowaniu przemówień i ustalaniu kampanijnej strategii.

Kim jest Brigitte Macron?

Urodziła się w 1953 r. w zamożnej rodzinie Trogneux w Amiens na północy Francji. Jej rodzice byli właścicielami fabryki czekolady. W wieku 20 lat poślubiła francuskiego bankiera André Louis Auzièrego, z którym ma troje dzieci.

W latach 90. pracowała jako nauczyciela dramy i francuskiego w prywatnej szkole jezuitów w prestiżowym liceum La Providence w Amiens, w której uczył się także 15-letni Emmanuel Macron. Ponoć zakochał się w niej dwa lata później. Jako 17-latek obiecał, że kiedyś ożeni się z Brigitte. „»Cokolwiek zrobisz, ożenię się z tobą« – powiedział mi” – wspominała w wywiadzie dla „Paris Match”, dodając, że już wtedy „z każdym dniem coraz bardziej zachwycała się inteligencją Emmanuela, której głębi nie odkryła po dziś dzień”.

Kiedy romans wyszedł na jaw, rodzice przyszłego prezydenta zabronili mu jednak kontaktów z nauczycielką i wysłali do Paryża. To jednak nie pomogło. W 2006 r. Brigitte rozwiodła się z Auzièrem, a rok później poślubiła Macrona.

W politczyną karierę męża zaangażowała się dopiero w 2012 r. Zdecydowała się wtedy wesprzeć męża urzędującego w ministerstwie gospodarki, przemysłu i cyfryzacji. Jej rola nie ograniczała się jednak nigdy do bycia żoną przy mężu. Asystowała w posiedzeniach rządu, choć nie była jego członkinią. „Jej zdanie jest dla mnie ogromnie ważne” – Macron zapewniał w wywiadzie dla Canal+, podkreślając, że żona prezentuje często inny punkt widzenia i chce go brać pod uwagę.

Gdy pod koniec lipca 2016 r. Macron podał się do dymisji i ogłosił, że zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich we Francji, Brigitte Trogneux z żony ministra stała się żoną kandydata na prezydenta. Kiedy Macron założył partię En Marche! („Naprzód!”), Trogneux pomagała mu w organizacji spotkań z wyborcami. W ciągu minionego roku 10 razy pojawili się na okładce „Paris Match”, stając się najbardziej popularną parą Paryża.

Żeby wyjaśnić ich specyficzną relację, Brigitte w wywiadzie dla Canal+ TV w 2015 r. cytowała Michela Eyquem de Montaigne’a, który mawiał, że „dobrze jest polerować swój mózg, pocierając go o mózgi innych ludzi”. „Od 20 lat jestem zaangażowana w jego życie. Nikogo nie powinno dziwić, że będę stać u jego boku także teraz, gdy ma szansę na prezydenturę” – zapewniała. Przez cały okres kampanii była jego najbardziej zaufaną doradczynią. Redagowała każdą przemowę, doradzała mu w kwestii strategii, ubioru i doboru współpracowników.

Przed rugą turą wyborów Macron zapowiadał, że jako prezydent Francji utworzy w Pałacu Elizejskim odrębne stanowisko dla żony jako współtwórczyni jego politycznego sukcesu. Czy dotrzyma słowa? I jakie będzie to stanowisko?

Dla Francuzów to żadna sensacja

Do bujnego i nieszablonowego życia Francuzów przyzwyczaili poprzedni prezydenci. Zaczęło się od François Mitteranda, który prowadził podwójne życie. Przez ponad 20 lat ukrywał romans z Anne Pingeot i nieślubną córkę. Bernadette Chirac, żona Jacquesa Chiraca, w swojej biografii wyznała, że przez wiele lat przymykała oko na zdrady męża.

Aniołem nie był także Nicolas Sarkozy. Rozwiódł się z Cécilią Ciganer pół roku po tym, jak objął urząd prezydenta w 2007 r.

Romans Françoisa Hollande’a z aktorką Julie Gayet opisała z kolei poprzednia partnerka prezydenta, Valerie Trierweiler. Francuzi oburzali się wówczas przede wszystkim tym, że prezydent jeździł do kochanki włoskim, a nie francuskim skuterem.

Na podst. Bloomberg

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Nieświęty święty: czy to początek końca kultu Jana Pawła II w Polsce? Władza już wyczuła okazję

Trzęsienie ziemi, wybuch bomby atomowej, kamień milowy – oto reakcje po publikacjach na temat tuszowania pedofilskich skandali przez Karola Wojtyłę, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim. Początek końca papieskiego kultu w Polsce?

Joanna Podgórska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną