Świat

Furgonetka wjechała w muzułmanów w Londynie. Oto do czego prowadzi nienawiść

Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu. Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu. Neil Hall/Reuters / Forum
Przemówienie Theresy May do społeczności muzułmańskiej można polecić jako lekturę islamofobom wszystkich krajów.

Kolejny zamach terrorystyczny w Londynie potwierdza, że nienawiść prowadzi do przemocy. Tym razem nienawiść białego rasisty do muzułmanów. Najechał furgonetką na wychodzących z meczetu po modłach. Uczestnicy zdarzenia obezwładnili napastnika i przekazali go policji. Co warto podkreślić, bo to pokazuje postawę obywatelską: nie ulegli pokusie samosądu.

Tym razem na wysokości zadania stanęli liderzy opinii publicznej. Szef opozycji, Jeremy Corbyn, od wielu lat deputowany Izby Gmin z dzielnicy Londynu, gdzie doszło do ataku. Duchowni różnych religii, wreszcie premier May. Wszyscy połączyli się w sprzeciwie wobec nienawiści i przemocy, jakiekolwiek są źródła, jakiekolwiek są rasa i wiara terrorystów atakujących niewinnych ludzi, którzy nic im nie zrobili.

Jak powinni reagować politycy?

Doskonałe przemówienie Theresy May – uspokajające społeczność muzułmańską w Londynie i na Wyspach – o tym, że państwo chroni ich prawa obywatelskie tak jak wszystkich innych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, można polecić jako lekturę islamofobom wszystkich krajów. Tak powinien zachować się dojrzały polityk, przywódca rządu, który w chwili kryzysu ma łączyć, a nie dzielić społeczeństwo.

Dojrzali przywódcy patrzą szerzej i bardziej perspektywicznie. Wielokulturowe społeczeństwo jest rzeczywistością. Nie zniknie, tak jak chcieliby tego szerzyciele islamofobii i rasizmu. Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu.

Dojrzali przywódcy demokratyczni mają obowiązek zachować jedność państwa i społeczeństwa co do pryncypiów: nie ma zgody na promocję i tolerowanie nienawiści na tle rasowym, etnicznym i religijno-kulturowym. Biały terrorysta jest tak samo godny potępienia i sprawiedliwego ukarania jak terrorysta muzułmanin. To jest podstawa cywilizacji zachodniej.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną