Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kogo zdążył obrazić Donald Trump? Na liście 337 nazwisk, miejsc, a nawet piosenka

Ostatnią ofiarą prezydenta USA jest znana amerykańska dziennikarka Mika Brzezinski, którą nazwał „wariatką o niskim IQ”. Lista wstydu (czy dla Donalda Trumpa też?) jest jednak znacznie dłuższa.

Lista osób, miejsc i rzeczy, o których Donald Trump wypowiedział się niepochlebnie, zawiera (do tej pory) 337 pozycji. Przygotowali i skrzętnie ją aktualizują dziennikarze „New York Timesa”.

Wobec kogo do tej pory obraźliwie, często w sposób niecenzuralny, wyrażał się obecny prezydent Stanów Zjednoczonych? W zestawieniu znajdziemy: kandydatów na prezydenta, polityków, narody, dziennikarzy, prasę, narody, a także… piosenkę Neila Younga oraz mównicę w Gabinecie Owalnym.

.KŻ/Polityka.

(Powiększ grafikę, klikając w ten link)

Owszem, Trump nie jest ulubieńcem znienawidzonych przez niego mainstreamowych mediów (pisaliśmy niedawno, jak CNN naśmiewa się ze słynnej formuły „dwóch tygodni”, w ciągu których prezydent zamierza rozwiązać rozmaite problemy Ameryki i świata). Ale czy to powód, żeby ze wszystkich szydzić?

Trump nie zamierza przestać obrażać

Donald Trump słynie z niewyparzonego języka, którego nie zaprzestał używać nawet po objęciu urzędu (te wypowiedzi w zestawieniu „NYT” zaznaczono na żółto). Co więcej, nie ma sygnałów, by amerykański prezydent zamierzał wypowiadać się bardziej dyplomatycznie.

Kiedy po tweecie Trumpa, w którym obraził dziennikarzy porannego programu „Morning Joe”, na prezydenta posypały się gromy ze strony dziennikarzy i polityków, rzeczniczka Białego Domu tłumaczyła, że Trump „na ogień odpowiada ogniem i nie pozwoli, by prześladowały go liberalne elity”. Z kolei rzeczniczka Pierwszej Damy oświadczyła, że Melania Trump podtrzymuje zdanie z czasu kampanii wyborczej: „Gdy prezydent zostanie zaatakowany, odpowie 10 razy mocniej”.

Co tak uraziło prezydenta, że Mikę Brzezinski nazwał „wariatką o niskim IQ”, a jej partnera Joe Scarborougha „psycholem”? Prezydent wypomniał, że kiedy para gościła w jego posiadłości, dziennikarka miała wówczas „mocno krwawić po liftingu twarzy”. Według prezydenta dziennikarze negatywnie wypowiadali się pod jego adresem. Oni sami (na łamach „Washington Post”) twierdzą, że nie tylko nie gościli w posiadłości Trumpa, ale odrzucili takie zaproszenie, co więcej, piszą o „niezdrowej obsesji” związanej z ich programem oraz „niekończącej się obsesji związanej z kobiecą krwią”.

Kto się naraził Trumpowi?

Na gniew Trumpa narazić się łatwo. Na liście „NYT” można znaleźć dużo cytatów odnoszących się do mediów i dziennikarzy. Ale nie tylko.

Oto garść najmocniejszych przykładów: hipokrytka (o Paulinie Vedze, byłej miss Universe), kocha kłamać, krętaczka, bardzo głupia (o Hillary Clinton, którą zresztą obrażał najczęściej i najmocniej), bardzo nudne (o Super Bowl 50), straszne (o Chinach), fake news (o ABC News Politics, ABC News, CNN, CBS, NBC News, „New York Times”, „Washington Post”, wielu dziennikarzach, mainstreamowych mediach, ankieterach wyborczych oraz o krytykach), upadająca kariera (o artyście Snoop Doggu), przestarzały (o NATO), najbardziej przeceniana aktorka w Hollywood (o Meryl Streep), dziwacznie wygląda (o mównicy w Gabinecie Owalnym), szalony (o Bernim Sandersie), nie lubię jej (o piosence Neila Younga, zresztą o samym muzyku „totalny hipokryta”), bez honoru, bez energii, żałosny (o Jebie Bushu), dziennikarz, o którym nikt nie słyszał (o Davidzie Cay Johnstonie, laureacie Pulitzera), zły i chory facet, katastrofa (o Baracku Obamie), straszna (o aktorce Whoopi Goldberg), rujnuje Niemcy (o Angeli Merkel), w kieszeni Wall Street, wziął setki tysięcy dolarów w prezentach (o Timie Kaine, kandydacie na wiceprezydenta Partii Demokratycznej), marionetka, nie jest materiałem na prezydenta (o gubernatorze Wisconsin Scotcie Walkerze), sfałszowany (m.in. o amerykańskim systemie wyborczym), Pocahontas (o senator Elizabeth Warren).

To tylko niektóre cytaty i przykłady soczystego języka prezydenta Trumpa (które padły w większości po objęciu przez niego urzędu). Znając jego temperament, lista będzie się tylko wydłużać.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną