Maile Donalda juniora są dewastujące dla Białego Domu. Koniec Trumpa?
Powiększa się krąg bliskich współpracowników prezydenta USA podejrzanych o kontakty z Kremlem. Teraz Trumpa pogrąża syn.
Donald Trump i Donald Trump jr
Polityka

Donald Trump i Donald Trump jr

Donald Trump jr odegrał ważną rolę w trakcie amerykańskiej kampanii prezydenckiej – pełnił wówczas funkcję doradcy swojego ojca. Ujawniona właśnie korespondencja mailowa dowodzi, że i on miał wtedy kontakt z Rosjanami. Na propozycję skompromitowania Hillary Clinton na arenie międzynarodowej miał przystać bez wahania. „Jestem zachwycony” – napisał w jednej z wiadomości.

W sprawie relacji bliskich współpracowników Donalda Trumpa z ludźmi Kremla od miesięcy toczy się śledztwo. Okoliczności i charakter tych spotkań sprawdzają komisje ds. wywiadu w Senacie i Izbie Reprezentantów oraz prokurator Robert Mueller. W toku śledztwa regularnie wychodzą na jaw okoliczności i fakty, które pogrążają Donalda Trumpa. Już poprzednio – gdy przed komisją zeznawał były szef FBI James Comey – mówiło się, że to wystarczający powód do impeachmentu, a dni Trumpa w Białym Domu są policzone.

Wśród przesłuchiwanych ostatnio osób był także Donald Trump jr, który 9 czerwca ubiegłego roku – w towarzystwie zięcia prezydenta Jareda Kushnera i szefa sztabu Paula Manafora – spotkał się z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką. Spotkanie zorganizowano w Trump Tower.

Donald Trump jr ujawnia korespondencję

Przesłuchaniem Donalda juniora interesują się światowe media. Syn prezydenta wykonał więc ruch wyprzedzający i sam opublikował na Twitterze maile, które wymieniał w zeszłym roku z ludźmi łączącymi go z Kremlem. Jak wyjaśnił, publikuje tę korespondencję dla „całkowitej transparentności”, ale i po to, żeby ujawnić szerszy kontekst czerwcowego spotkania.

Donald junior wymieniał wówczas maile z Robem Goldstone’em, którego branża muzyczna zna jako piarowca, a prasa jako byłego dziennikarza tabloidowego. Mężczyźni poznali się podczas zorganizowanej w Moskwie gali Miss Universe w 2013 r. Goldstone pośredniczył w kontaktach Donalda juniora ze stroną rosyjską.

„Emin właśnie dzwonił i poprosił, żebym skontaktował się z tobą w bardzo interesującej sprawie – czytamy w mailu Goldstone’a do Donalda juniora. – Prokurator korony [prokurator generalny – red.] Rosji spotkał się rano z jego ojcem, Arasem, i zaproponował, że dostarczy sztabowi Trumpa oficjalne dokumenty i dane, które pogrążą Hillary i jej kontakty z Rosją, co twojemu ojcu bardzo by się przydało. Oczywiście to informacja wrażliwa, wielkiej rangi, i jest częścią wsparcia Rosji i jej rządu dla pana Trumpa”.

Emin nalegał na bezpośrednie spotkanie z juniorem. To właśnie wtedy syn prezydenta miał napisać: „Jestem zachwycony”. Chwilę później doszło zaś do spotkania w Trump Tower. Zamiast Emina stawiła się na nim „rosyjska prawniczka rządowa”.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną