Polski MSZ o sytuacji w Katalonii: To wewnętrzna sprawa Hiszpanii
Reakcja polskiego MSZ na ogłoszenie przez Katalonię niepodległości.
Katalonia odrywa się od Hiszpanii.
Assemblea.cat/Flickr CC by 2.0

Katalonia odrywa się od Hiszpanii.

„W pełni respektujemy zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii. Uważamy, że rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii – czytamy w oświadczeniu – Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii w oparciu o postanowienia konstytucji Królestwa Hiszpanii”.

Katalonia ogłasza niepodległość, Madryt przejmuje kontrolę

Po tym jak parlament kataloński przegłosował w piątek rezolucję „Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa”, Senat Hiszpanii zgodził się na przejęcie przez rząd centralny władzy w Katalonii, uruchamiając w ten sposób art. 155. hiszpańskiej konstytucji, który pozwala rządowi centralnemu na zdymisjonowanie rządu Katalonii, rozwiązanie parlamentu oraz przejęcie kontroli nad policją, budżetem i mediami publicznymi. Wieczorem premier Hiszpanii Mariano Rajoy odwołał rząd Katalonii i rozwiązał kataloński parlament.

Rajoy ogłosił, że 21 grudnia odbędą się wybory, i zapowiedział, że ministerstwa przejmą uprawnienia katalońskiej administracji.

Kryzys kataloński ma związek z przeprowadzonym 1 października referendum w Katalonii. Ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością tego regionu. W głosowaniu wzięło udział ok. 2,3 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną