Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Prezydent Zimbabwe nie chciał zejść ze sceny. Despoci tak mają

Robert Mugabe nie chce zjeść ze sceny. Robert Mugabe nie chce zjeść ze sceny. GCIS, GovernmentZA / Polityka
Z każdą godziną maleją szanse, że 93-letni Robert Mugabe odejdzie z godnością.

Despoci tak mają, że nie potrafią odejść godnie. Robert Mugabe jest ikoną ruchów antykolonialnych w Afryce i poza nią. Przez długie lata walczył z brytyjskim panowaniem w Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe), wygrał, objął władzę i jej nie wypuszcza.

Podobną drogą szedł w Republice Południowej Afryki Nelson Mandela, światowy symbol walki z tamtejszym rasistowskim ustrojem społecznym, za co zapłacił wieloletnim więzieniem. Ale gdy objął w końcu władzę, wspierał system w pełni demokratyczny, a nie dyktaturę jednej słusznej partii.

Mugabe nie chce odejść ze stanowiska prezydenta Zimbabwe

Mandela przeszedł do historii RPA i świata jako przykład lidera zdolnego wyjść poza interesy swoje i swojego zaplecza. Mugabe takiej szansy dziś na pewno już nie ma.

Zdławił opozycję, doprowadził gospodarkę do ruiny, demonstracje obywateli tłumił siłą, szarą eminencją uczynił własną żonę. W końcu miara się przebrała. Jego własna partia złożyła go z funkcji przewodniczącego i wezwała, by ustąpił z urzędu prezydenta kraju w poniedziałek.

Dzień wcześniej Mugabe wygłosił w asyście generałów orędzie do narodu, ale o dymisji nie wspomniał. Gdy piszę te słowa, minął jej termin wyznaczony przez jego rządzącą partię. Mugabe sprawia wrażenie, że nie zamierza odejść. We wtorek parlament Zimbabwe może rozpocząć procedurę impeachmentu.

Z każdą godziną maleją szanse, że 93-letni Robert Mugabe odejdzie z godnością. Za to rosną szanse na to, że sprawa zakończy się pogłębieniem konfliktów i podziałów. To byłby najgorszy scenariusz, potwierdzający negatywny stereotyp, że reguły demokratyczne i praworządność są na Czarnym Lądzie słabo zakorzenione.

Mogą w tym zresztą maczać palce siły zewnętrzne, którym zależy na dostępie do bogactw naturalnych tego kraju. Afrykę wyzwoloną od kolonializmu europejskiego penetruje obecnie państwowy kapitał Chin komunistycznych.

PS We wtorek Mugabe zrezygnował z urzędu. Tym samym ewentualna procedura impeachmentu została wstrzymana. W parlamencie i na ulicach Harare wybuchła radość. Nie wiadomo jednak, co dalej z Mugabem, ani kto ma być jego następcą i w jakim trybie będzie wyłoniony. Oby przekazanie władzy odbyło się pokojowo i demokratycznie. Tego należy teraz życzyć Zimbabwe.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną