Świat

Mamy fotel w Nowym Jorku

Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie. Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie. Bryan Thomas / Getty Images
Wraz z nowym rokiem Polska rozpoczyna dwuletnią kadencję jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oprócz pięciu stałych członków Rady z prawem weta – USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin – zasiądziemy w gronie dziesięciu niestałych, wybieranych według klucza geograficznego na dwa lata. Nową kadencję oprócz nas rozpoczynają: Gwinea, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie, cztery razy w PRL, nawet w czasie stanu wojennego, ostatni zaś raz w latach 1996–97, za rządów SLD-PSL. I o ile w 1982 r. nasza obecność w Radzie nie przełamała międzynarodowej izolacji PRL, o tyle ostatnie doświadczenie, z końca lat 90.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamy fotel w Nowym Jorku"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020