Świat

Mamy fotel w Nowym Jorku

Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie. Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie. Bryan Thomas / Getty Images
Wraz z nowym rokiem Polska rozpoczyna dwuletnią kadencję jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oprócz pięciu stałych członków Rady z prawem weta – USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin – zasiądziemy w gronie dziesięciu niestałych, wybieranych według klucza geograficznego na dwa lata. Nową kadencję oprócz nas rozpoczynają: Gwinea, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie, cztery razy w PRL, nawet w czasie stanu wojennego, ostatni zaś raz w latach 1996–97, za rządów SLD-PSL. I o ile w 1982 r. nasza obecność w Radzie nie przełamała międzynarodowej izolacji PRL, o tyle ostatnie doświadczenie, z końca lat 90.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamy fotel w Nowym Jorku"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019