Ostatnio pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących braku reakcji Organizacji Narodów Zjednoczonych na rosyjską agresję. Część wręcz podważa sens jej istnienia.
Agresja to najcięższe naruszenie pokoju, Karty Narodów Zjednoczonych i bezpieczeństwa międzynarodowego. Gorszej rzeczy państwo popełnić nie może. Rosja jest agresorem i z punktu widzenia prawa odpowiada za tę agresję. Pytanie, na ile ta odpowiedzialność może być wyegzekwowana bez przegrania przez nią wojny – mówi prof. Jerzy Kranz, specjalista prawa międzynarodowego i UE.
Rosyjscy komuniści chcą uznania niepodległości Doniecka i Ługańska. To jeszcze bardziej skomplikowałoby polityczne rozwiązanie konfliktu wokół Ukrainy.
Wystarczą 2 proc. majątku najbogatszego człowieka, by uratować 42 głodujące miliony. Tak twierdzi David Beasley, dyrektor wykonawczy WFP, Światowego Programu Żywnościowego, agendy ONZ walczącej z niedożywieniem.
W tym propagandowym ćwiczeniu Andrzej Duda bez żenady wystąpił jako bajkopisarz, przedstawiając idylliczny obraz własnych poglądów i poczynań. Prezydent RP akcentujący prawo do demokratycznego zarządzania – to figura bardzo nieprzekonująca.
Spiesząc się, by osiągnąć cele walki o klimat i bioróżnorodność, należy unikać marszu na skróty. Taki m.in. wniosek płynie z pierwszego wspólnego raportu IPCC i IPBES.
Komitet noblowski nagrodził największą organizację humanitarną walczącą z głodem na naszym globie. Ten wybór ma racjonalne podstawy, choć wielu rozczaruje.
Wśród uczestników obrad zabrakło ważnego koalicjanta: Polski, walczącej z hitlerowskimi Niemcami od pierwszego dnia wojny do ich bezwarunkowej kapitulacji.
Ludzkość stanęła na rozdrożu i ma do wyboru dwie drogi. Jedna prowadzi do punktu przełomu – utraty kontroli nad zmianami klimatycznymi i braku możliwości powrotu na bezpieczne tory. Ciągle jednak możemy wybrać ścieżkę nadziei.
Na szczycie ONZ w Nairobi grupa państw, wśród których znalazła się Polska, odcięła się od stanowiska wspierającego m.in. gender czy przekrojową i dostosowaną do wieku edukację seksualną.