Świat

Straceni z oczu

Kalifornijski dom zła

Rodzina Turpinów. Wszyscy ubrani w koszulki z napisem „rzecz” z kolejnym przypisanym numerem. Wyglądają na szczęśliwych. Rodzina Turpinów. Wszyscy ubrani w koszulki z napisem „rzecz” z kolejnym przypisanym numerem. Wyglądają na szczęśliwych. REX/Shutterstock / EAST NEWS
Dramat trzynaściorga dzieci z Kalifornii, więzionych latami przez własnych rodziców, wywołał przy okazji dyskusję o szkołach domowych w USA. Czy państwo może sobie pozwolić na taki brak zainteresowania najmłodszymi obywatelami?
Przesłuchanie małżeństwa Turpinów. Oboje mają postawione liczne kryminalne zarzuty, za które grozi łączna kara stu lat więzienia.EAST NEWS Przesłuchanie małżeństwa Turpinów. Oboje mają postawione liczne kryminalne zarzuty, za które grozi łączna kara stu lat więzienia.

To był dom zła. Takiego szoku liberalna Kalifornia dawno nie przeżyła. W mieście Perris pod Los Angeles małżeństwo Turpinów maltretowało trzynaścioro własnych dzieci. Najmłodsze ma dwa lata, najstarsze 29, sześcioro poniżej 18. Jedno z nich, 17-latka, zorientowała się, że rodzice chcą się przenieść do innego stanu, gdzieś z dala od ludzi. Uciekła przez okno i zaalarmowała policję. Uratowała siebie i rodzeństwo być może w ostatniej chwili.

Podzielone na małe grupy dzieci Turpinów trzymane były w pokojach, wśród własnych odchodów.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016