Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Putin na haju

Putin – polityczny narkoman

Putin z Trumpem na ulicznym muralu. Putin z Trumpem na ulicznym muralu. Sean Gallup / Getty Images
Zachodnie sankcje to polityczna heroina prezydenta Rosji. Pozwalają mu na chwilowe triumfy, ale działka po działce niszczą Rosję.
Większość Amerykanów (również tych popierających Trumpa) jest przekonana, że Rosja wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w 2016 r.David Aliaga/NurPhoto/ZUMA Press/Forum Większość Amerykanów (również tych popierających Trumpa) jest przekonana, że Rosja wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w 2016 r.

Prezydent Rosji jest politycznym narkomanem. Pozostaje na szczycie dzięki kolejnym zastrzykom, które dają mu chwilowe odbicie. Stosunkowo ostra reakcja Zachodu na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki to działka, która pomogła mu osiągnąć dobry wynik i wysoką frekwencję w marcowych wyborach prezydenckich. Ale wcześniej była Gruzja, Ukraina i Krym, kolejne sankcje, Syria. Za każdym razem słupki poparcia szły w górę, choć już następnego dnia Rosja budziła się jeszcze bardziej osłabiona i izolowana. Tak było i ostatnim razem.

Na początku kwietnia amerykański Departament Stanu nałożył sankcje na 24 obywateli Rosji i 14 rosyjskich firm. Była to już trzecia transza zachodnich sankcji przeciwko Rosji w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. W połowie marca Waszyngton objął nimi Rosjan, którzy – według specjalnego prokuratora Roberta Muellera – mieli wpływać na przebieg kampanii prezydenckiej w 2016 r. Natomiast pod koniec marca Ameryka wraz ze swoimi europejskimi sojusznikami wydaliła rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na próbę zabicia Skripalów.

Jak pokazuje powyższy przykład, podstawowym problemem Zachodu wobec Rosji wydaje się błędne rozumienie kosztów politycznych. To, co we Francji czy Wielkiej Brytanii obaliłoby rząd, w Rosji rząd wzmacnia. Nawet udowodniona przed sądem odpowiedzialność Rosji za atak na Skripalów może zadziałać na korzyść Putina. – Rosjanie taki wyrok przyjmą z uznaniem – uważa urodzony w Moskwie amerykański ekspert Max Boot. – W końcu zdrajcy się należało, a Putin znów pokazał siłę. Wykorzystywanie więc zachodniej logiki politycznej w działaniach przeciwko Rosji często zawodzi, przynosi wręcz rezultaty przeciwne do zamierzonych.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny narzeka np.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Putin na haju"
Reklama